П’ятниця, 2024-Бер-29, 04.21.29
Didactics.ua | RSS
 
Головна РеєстраціяВхід
РОЗДІЛИ
Категорії розділу
DIDACTICS [107]
Основні події
ЗМІ [9]
Громадянсько-патріотична активність науковців відділу дидактики [4]
Журнал «Українська мова і література в школі»

Журнал «Українська література в загальноосвітній школі»
Наше опитування




« 1 2 3 »

Організаційно-дидактичні особливості реалізації технологій профільного навчання

14 березня 2019 року в рамках Х Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти» (м. Київ) науковці відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України на чолі із завідувачем Г. О. Васьківською провели круглий стіл «Організаційно-дидактичні особливості реалізації технологій профільного навчання».

Учасники заходу обговорили: дидактичні умови реалізації технологій профільного навчання; особливості проведення моніторингу ефективності технологій профільного навчання в умовах гімназії; специфіку реалізації технологій профільного навчання за суспільствознавчим спрямуванням; технології впровадження курсів на вибором як умову реалізації профільного навчання; дидактичні аспекти реалізації технологій профільного навчання за філологічним спрямуванням; соціономічний аспект технологій профільного навчання.

Особливу увагу доповідачі звернули на:

• організаційно-дидактичні умови реалізації технологій профільного навчання;

• моніторинг умов функціонування освітнього середовища (якість кадрового забезпечення; рівень навчально-методичного, матеріально-технічного забезпечення; рівень науково-методичної роботи; стан запровадження профільного навчання);

• основні наукові підходи до реалізації технологій профільного навчання за суспільствознавчим спрямуванням (аксіологічний, особистісно орієнтований, культурологічний та діяльнісний);

• роль курсів за вибором у змісті профілю навчання;

• реалізацію Концепції «Нова українська школа» у початковій школі;

• основні методологічні вимоги до проектування педагогічних технологій в умовах нової української школи;

• освітній, розвивальний та виховний потенціал мультимедійних технологій.

Круглий стіл не вичерпав своєї проблематики, тому було схвалено пропозицію продовжити обговорення організаційно-дидактичних особливостей реалізації технологій профільного навчання на базі експериментальних майданчиків відділу дидактики. Зокрема йшлося про потребу розглянути: педагогічну майстерність учителя як засіб забезпечення якості суспільствознавчої освіти старшокласників; педагогічні технології розвитку морально-громадянських цінностей особистості учнів старшої школи; модель проектної діяльності як засіб розвитку пізнавальних інтересів здобувачів освіти.

Фотоальбом – http://didactics.ucoz.ua/photo/organizacijno_didaktichni_osoblivosti_realizaciji_tekhnologij_profilnogo_navchannja/13

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 551 | Додав: Didactics | Дата: 2019-Бер-15

Народні свята – не тільки традиції

10 березня 2019 року в Україні відбулися масові заходи з нагоди святкування Масляної як свята, що сприяє вивченню, збереженню та примноженню народних звичаїв і традицій. Науковці відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України активно долучилися до святкувань.

У м. Вишгороді на Київщині цього дня старший науковий співробітник відділу дидактики, кандидат педагогічних наук Сергій Володимирович Косянчук відвідав локацію Вишгородського історико-культурного заповідника і бесідував з директором заповідника, кандидатом історичних наук Владою Володимирівною Литовченко, завідувачем Музею давньоруського гончарства Іриною Михайлівною Кириченко та науковим співробітником заповідника Вадимом Едуардовичем Перегудою. За доброзичливими і цікавими бесідами з’ясувалося, що колеги мають багато спільних інтересів й у галузі освіти.

Директор Вишгородського історико-культурного заповідника В. В. Литовченко розповіла, що заповідник не лише проводить наукову роботу з вивчення і збереження історико-культурної спадщини Київського Полісся, до якого входить і Вишгородський район, а й приділяє значну увагу просвітницькому напряму, популяризації знань про свій край серед жителів району, зокрема, серед учнівської молоді. Наприклад, у Музеї давньоруського гончарства, де знаходиться єдиний збережений у Східній Європі гончарний горн ХІ ст., є багато інших раритетів, інформаційних джерел про традиційні ремесла краю, зокрема, гончарство. У музеї для учнівської молоді організовуються інтерактивні уроки, діють майстер-класи з гончарства на гончарному крузі, з ліплення із глини тощо. Процес опанування учнями азів традиційних ремесел дуже захопливий, а тому такі заходи користуються неабиякою популярністю. Під час творчих занять майстри розказують учням про історію ремесел, вплітаючи цю інформацію у краєзнавчі розповіді. А ще напередодні народних свят у музеї проводяться театралізовані дійства, спрямовані на глибше вивчення традицій і обрядів Київського Полісся.

Завідувач Музею давньоруського гончарства І. М. Кириченко зауважила, що нещодавно Вишгородський історико-культурний заповідник впровадив нову форму роботи зі школярами – історико-краєзнавчі квести, під час яких діти здобувають багато нових знань, черпаючи інформацію, якої ще немає у підручниках.

Науковий співробітник заповідника В. Е. Перегуда докладно розповів про нещодавно впроваджений перформанс «Казки на печі». Музей давньорусього гончарства розташований у колишній приватній садибі, де збереглася стародавня піч з розписом. У затишній обстановці тут дітям розповідають казки про гончарів, вплітаючи історії Вишгорода. Завершується перформанс майстер-класом з ліплення із глини, де кожен учень під керівництвом досвідченого гончара може виліпити з глини сувенір-оберіг.

Зі свого боку, С. В. Косянчук зауважив, що досвід співпраці заповідника та шкіл м. Вишгорода і Вишгородського району з часом доцільно узагальнити і спробувати перенести у площину реалізації педагогічних технологій профільного навчання саме за соціальним спрямуванням.

 

 

 

Категорія: Громадянсько-патріотична активність науковців відділу дидактики | Переглядів: 681 | Додав: Didactics | Дата: 2019-Бер-10

Організаційно-дидактичні особливості реалізації технологій профільного навчання

14 березня 2019 року в рамках Х Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти» (Київ) відділ дидактики Інституту педагогіки НАПН України проводить круглий стіл «Організаційно-дидактичні особливості реалізації технологій профільного навчання».

До обговорення пропонуються такі питання: дидактичні умови реалізації технологій профільного навчання; технології впровадження курсів на вибором як умова реалізації профільного навчання; особливості реалізації технологій профільного навчання за філологічним спрямуванням; технології профільного навчання: соціономічний аспект; технології профільного навчання: моніторинг ефективності в умовах гімназії; особливості реалізації технологій профільного навчання за суспільствознавчим спрямуванням.

Додаткова інформація про захід – https://mon.gov.ua/ua/news/usi-novivni-povidomlennya-2017-03-13-uprodovzh-16-18-bereznya-v-kievi-projdut-vistavki-%C2%ABsuchasni-zakladi-osviti%C2%BB-ta-%C2%ABworld-edu%C2%BB

Програма Х Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти» – http://vsosvita.com.ua/index.php/uk/home/program

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 566 | Додав: Didactics | Дата: 2019-Лют-26

20 лютого 2019 року у Педагогічному інституті Київського університету імені Бориса Грінченка відбулася гостьова лекція доктора соціологічних наук Ярослава Чарчули (Jarosław Charchuła), який є заступником директора Інституту педагогічних наук Єзуїтського університету Ігнація в Кракові (Akademia Ignatianum w Krakowie).

У рамках лекції «Особливості студентського життя в Республіці Польща: очікування та реальність» Я. Чарчула особливу увагу звернув на взаємозв’язки в освітньому середовищі країни (дитячий садок (przedszkole) – початкова школа (szkoła podstawowa) – ліцеї, технікуми – промислова школа (branżowa szkoła) – середня школа (szkoła policealna) – вища школа).

Гостьову лекцію відвідала доктор педагогічних наук Г. Васьківська, зав. відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України, яка є керівником науково-дослідної роботи «Дидактичні засади реалізації педагогічних технологій в умовах профільного навчання».

Нинішній стан і тенденції розвитку освітнього середовища Польщі, окреслені лектором, неабияк зацікавили слухачів, адже Я. Чарчула ділився з присутніми своїми враженням як спостерігач і дослідник суспільного життя в різних його проявах, опосередковано зачіпав проблеми етики життя і вказував на детермінантність і мінливість соціального контексту обставин, наголошуючи, що школа віддзеркалює суспільну життєдіяльність в усіх її проявах.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 625 | Додав: Didactics | Дата: 2019-Лют-21

22 січня 2018 року, у День Соборності України, відбулася презентація роману американця українського походження Даніеля Григорчука «Міф та божевілля», присвяченого Небесній Сотні (переклад з англійської – Ігоря Пошивайла).

Твір «Міф та божевілля» – художній погляд на події Революції Гідності, поєднання магічного реалізму, міфології з документальною хронологією.

Гостросюжетна драматична історія про пошук нацією своєї ідентичності. Головні герої роману, посланці Сходу і Заходу України, зносять тяжкі випробування, усвідомлюючи, що мусять об’єднатися, аби знищити загрозу, яка нависла над ними і країною.

Презентацію відвідав В. І. Кизенко, провідний науковий співробітник відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник.

«Василеві. Нехай правда переможе. Від автора» – такий автограф «береже» примірник презентованої книги.

Категорія: Громадянсько-патріотична активність науковців відділу дидактики | Переглядів: 706 | Додав: Didactics | Дата: 2019-Лют-04

Наприкінці 2018 року у музеї Українського мистецтва (м. Київ) відбулася презентація книги тележурналістки, воєнної кореспондентки «5 каналу», письменниці, викладачки Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидата наук із соціальних комунікацій Євгенії Подобної «Дівчата зрізають коси». Співавторка книг «VENI, VIDI, SCRIPCI». Покоління вільних», «Авдіївка – шлях перемоги».

Із 2015 року Є. Подобна працює на передовій, передусім, у Донецькому секторі.

Видання «Дівчата зрізають коси» містить спогади 25 жінок-військових, котрі брали участь в АТО у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів упродовж 2014–2018 рр. як стрілки, кулеметниці, мінометниці, снайпери, медики та ін.

Презентацію «книги, що порушує спокій», відвідав В. І. Кизенко, провідний науковий співробітник відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник, котрий упродовж 1985–1989 рр. працював у м. Мар’їнському райвно Донецької області. Своїми спогадами він поділився з Андріаною Сусак, Людмилою Калініною, Діаною Виноградовою, Вікторією Дворецькою, Оксаною Якубовою та Євгенією Подобною. На згадку про теплу зустріч є презентована книга з автографами.

Категорія: Громадянсько-патріотична активність науковців відділу дидактики | Переглядів: 699 | Додав: Didactics | Дата: 2019-Лют-04

20 грудня 2018 року у кінотеатрі «Жовтень» (м. Київ) відбулася презентація книги Сергія Косяка «Донбас, якого ти не знав. Щоденник священика. Книга перша». Книга подана у вигляді щоденника, що його вів автор, житель Донецька, у реальному часі, записуючи події, що відбувалися в місті з кінця лютого 2014 року, – відтоді, коли на Донбасі і в Донецьку зокрема група людей із проросійськими настроями почала відверто проявляти негатив та агресію щодо патріотично налаштованих громадян України.

Презентацію відвідав В. І. Кизенко, провідний науковий співробітник відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник, який обмінявся з автором думками-спогадами. В. І. Кизенко упродовж 1985–1989 рр. працював у Мар’їнському райвно Донецької області.

Категорія: Громадянсько-патріотична активність науковців відділу дидактики | Переглядів: 811 | Додав: Didactics | Дата: 2019-Лют-04

Учнівський та педагогічний колективи Київської гімназії східних мов №1 розпочали 2019 рік з конкурсу знавців китайської мови «Піднебесна перлина». Учасники – учні 5–11 класів, котрі вивчають китайську мову. З 8 до 15 січня тривав перший етап конкурсу, а 25 січня – другий (усна презентація есе і талантів гімназистів).

Захід проведено у рамках Всеукраїнського педагогічного експрименту «Реалізація інноваційної моделі розвитку культурно-мовних та морально-громадянських цінностей учнів» (2012–2019), науковим керівником якого є провідний науковий співробітник відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України В. І. Кизенко, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник.

Конкурс юних знавців китайської мови «Піднебесна перлина» відбувся за сприяння Посольства Китаю в Україні та громадської спілки «Асоціація українсько-китайського культурного розвитку». Відеоролик про конкурс «Піднебесна перлина-2019» – http://kgsm1.kiev.ua/2019/01/28/

Київська гімназія східних мов №1 як заклад загальної середньої освіти інноваційного спрямування широко презентує і позиціонує себе з наукового боку, про що свідчать публікації у збірнику наукових праць «Дидактика: теорія і практика» (доступ до електронних ресурсів учителів:

2013–2014 рр. – http://lib.iitta.gov.ua/view/divisions/ld/ 

2015–2018 рр. – http://lib.iitta.gov.ua/view/divisions/dd/).

– Загалом учні та вчителі Київської гімназії східних мов №1 співпрацюють дуже плідно у процесі розвитку культурно-мовних та морально-громадянських цінностей, – зазначив В. І. Кизенко. – У цьому закладі загальної середньої освіти педагогічні технології набувають ознак аксіологічності, що в результаті сприяє ефективнішому засвоєнню змісту як основних навчальних предметів, так і курсів за вибором.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 531 | Додав: Didactics | Дата: 2019-Січ-29

14-18 січня 2019 року у м. Києві відбувся спільний семінар учителів Республіки Корея та України. Захід спрямовано на розвиток освіти та дружніх відносин між двома країнами шляхом проведення спільних занять українських та корейських учителів.

Зокрема, 17 січня у Київській гімназії східних мов №1, де учні навчаються корейської мови, вчителі з Республіки Корея взяли участь у проведенні трьох відкритих уроків географії, математики та англійської мови.

 

У семінарі з корейської сторони взяло участь 15 осіб (представник Міністерства освіти Республіки Корея, 10 учителів – представників 9 команд призерів наукових конкурсів у Республіці Корея та два представники корейського фонду сприяння розвитку науки і творчості).

З української сторони були присутні представники Міністерства освіти і науки України, Інституту післядипломної педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка, представники Департаменту освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації, управління освіти, молоді і спорту Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації.

У роботі семінару, а також на відкритому уроці географії (проводили корейські вчителі за інноваційними освітніми технологіями) взяв участь провідний науковий співробітник відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник В. І. Кизенко.

Після занять учасники семінару та учні обговорили зміст уроків та освітні технології, педагоги та науковці обмінялися інноваційними розробками, що застосовуються в освітньому процесі вчителями Республіки Корея та України.

  

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 578 | Додав: Didactics | Дата: 2019-Січ-19

Відділ дидактики Інституту педагогіки НАПН України тривалий час плідно співпрацює з Міністерством освіти і науки України, беручи участь у розробленні навчальних програм, у комісіях тощо.

Цьогоріч 16 січня відбулося чергове засідання Комісії з психології та педагогіки Міністерства освіти і науки України, членом якої є В. І. Кизенко, кандидат педагогічних наук, провідний науковий співробітник відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України. Комісія розглянула шість рукописів посібників для психологів і соціальних педагогів закладів загальної середньої освіти. Зміст рукописів розкриває різні аспекти проблеми захисту дітей.

Василь Іванович повідомив про результати роботи, зазначивши: дві третини з поданих на розгляд рукописів визнано такими, що мають суттєві недоліки, тож їм не буде надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України».

Докладніше – https://www.facebook.com/boltivetssergij

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 495 | Додав: Didactics | Дата: 2019-Січ-18

Покажчики друкованих праць науковців відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України за результатами виконання  науково-дослідної роботи «Формування змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових» (2015-2017 рр.)

Перехід до покажчиків:  http://lib.iitta.gov.ua/712904/

Видання містить алфавітні покажчики друкованих праць (НДР «Формування змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових»; наук. кер. – д-р пед. наук Г. О. Васьківська) наукових співробітників відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України за основними видами продукції, за назвами публікацій та прізвищами авторів.

У розділі, де назви публікацій подаються за алфавітом, прізвища авторів залишаються перед знаком «\\\» – для зручності у користуванні. Після назв публікацій у квадратних дужках подається переклад їх англійською мовою (за потреби складати References за одним із міжнародних стандартів).

Для науковців, педагогічних працівників, студентів вищих закладів освіти, працівників різних категорій у галузі освіти.

Бібліографічний опис: Покажчики друкованих праць наукових співробітників відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України за НДР «Формування змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових» (2015–2017): довідник / [упоряд. С. В. Косянчук] / Відділ дидактики Інституту педагогіки НАПН України. Київ: [б. в.], 2018. 48 с.

Перехід до покажчиків: http://lib.iitta.gov.ua/712904/

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 495 | Додав: Didactics | Дата: 2018-Грд-06

У грудні 2018 року у видавництві «Педагогічна думка» вийшов друком неперіодичний збірник наукових праць «Дидактика: теорія і практика», підготовлений відділом дидактики Інституту педагогіки НАПН України.

Збірник містить матеріали, присвячені теоретичним і прикладним проблемам модернізації змісту української освіти. У низці статей порушено питання реалізації педагогічних технологій в умовах профільного навчання (НДР «Дидактичні засади реалізації педагогічних технологій в умовах профільного навчання»), а також характеризуються результати всеукраїнського експерименту «Реалізація інноваційної моделі розвитку культурно-мовних та морально-громадянських цінностей учнів», що проходить на базі Київської гімназії східних мов № 1.

Для науковців, викладачів і студентів вищих закладів освіти, педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти.

Бібліографічний опис: Дидактика: теорія і практика : зб. наук. праць / [за наук. ред. д-ра пед. наук Г. О. Васьківської]. – Київ : Педагогічна думка, 2018. – 164 с. ISBN 978-966-644-486-1.

До низки статей зі збірника забезпечено вільний доступ за покликанням http://lib.iitta.gov.ua/view/divisions/dd/2018.html  

З М І С Т

Васьківська Галина. Теоретико-аналітичний підхід до проблеми реалізації педагогічних технологій в умовах профільного навчання …5

Осадченко Інна. Застосування технології ситуаційного навчання у закладах вищої освіти: психодидактичні аспекти …11

Барановська Олена. Сутність, структура та особливості реалізації педагогічних технологій філологічного спрямування в умовах профільного навчання …16

Жукова Алла. Моніторинг професійної компетентності вчителя гімназії …24

Жукова Алла. Критерії та показники оцінювання якості професійної компетентності вчителя гімназії на засадах інноваційних технологій …30

Кизенко Василь. Дидактичні детермінанти конструювання курсів за вибором для профільного навчання: проблема реалізації змістового наповнення …40

Кравчук Ольга. Реалізація ідеї профільного навчання: особливості організації науково-педагогічного експерименту …45

Трубачева Світлана. Сучасні тенденції у реалізації педагогічних технологій за природничим спрямуванням у старшій школі …51

Скиба Галина. Стан дослідження проблеми формування суб’єкт-суб’єктної взаємодії старшокласників у педагогічній теорії …56

Ахмад Олена. Проектування змісту навчальних підручників арабської мови у контексті розвитку культурно-мовних та морально-громадянських цінностей учнів гімназії …61

Виклюк Світлана. Розвиток особистості здобувачів початкової освіти як носіїв культурно-мовних цінностей засобами української мови …66

Довгань Вікторія. Формування громадянських компетентностей на уроках історії як один із змістових аспектів особистості XXI століття …71

Карпенко Зоя. Мотиваційний розвиток мовних компетентностей здобувачів освіти у процесі вивчення японської мови та культури Японії …75

Литвин Наталя. Розвиток патріотизму та громадянськості як цінностей учнів у позаурочній та позашкільній діяльності …79

Луцак Олена. Розвиток культурно-мовних і морально-громадянських цінностей учнів на уроках української мови: аксіологічні аспекти становлення особистості …83

Масловська Людмила. Мовленнєвий розвиток здобувачів освіти як носіїв культурно-мовних цінностей засобами української мови: результативність інноваційної діяльності …88

Новицька Ніна. Психологічний моніторинг професійної компетентності вчителів у рамках здійснення дослідно-експериментальної роботи в гімназії …96

Плужник Інна. Розвиток морально-громадських цінностей здобувачів початкової освіти: теоретичні положення у педагогічній практиці …103

Савченко Михайло. Організація досліджень етнонаціональних і культурно-мовних цінностей народів сходу: наукове товариство гімназистів у контексті дослідно-експериментальної роботи …107

Саліх Абд Саліх. Культурно-мовні цінності арабів у контексті розвитку етики мовленнєвої комунікації учнів гімназії …121

Сегеда Жанна. Волонтерство як вияв морально-громадянських цінностей та суспільної активності гімназистів …126

Сократова Людмила. Компетентнісний підхід до моделювання дидактичних засобів розвитку культурно-мовних цінностей учнів у процесі навчання китайської мови …131

Спіріна Леся. Розвиток морально-громадянських цінностей учнів на уроках хімії …136

Тельчарова Вікторія. Етнонаціональні, культурно-мовні цінності у літературі Сходу як скарби у бібліотечних проектах міжкультурної комунікації …141

Шиян Ганна. Мовленнєвий етикет американців, англійців у контексті розвитку культурно-мовних цінностей учнів на уроках англійської мови …146

Янковська Марія. Активізація пізнавальної діяльності учнів старшої школи засобами інноваційних технологій у процесі навчання фізики …153

До низки статей зі збірника забезпечено вільний доступ за покликанням http://lib.iitta.gov.ua/view/divisions/dd/2018.html  

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 537 | Додав: Didactics | Дата: 2018-Грд-06

Реалізація інноваційних педагогічних технологій: міжпредметні зв’язки та інтеграція змісту навчання

22 листопада 2018 р. адміністрація гімназії міжнародних відносин з поглибленим вивченням англійської мови №323 м. Києва та відділ дидактики Інституту педагогіки НАПН України організували і провели круглий стіл на тему «Реалізація інноваційних педагогічних технологій: міжпредметні зв’язки та інтеграція змісту навчання».

Під час роботи круглого столу обговорено низку проблем міжпредметності та інтеграції змісту навчання у процесі реалізації інноваційних педагогічних технологій. Зокрема, порушено такі важливі для сучасної української школи питання:

– теоретичні засади міжпредметних зв’язків;

– реалізація міжпредметних зв’язків на уроках суспільно-гуманітарного циклу;

– методика застосування міжпредметних зв’язків у навчанні математики;

– інтеграція компетентностей з предметів природничого циклу;

– міжпредметні зв’язки у процесі викладання іноземних мов, що є одним із засобів формування компетентнісно спроможного випускника;

– інтеграція навчального матеріалу у процесі вивчення предметів естетичного циклу;

– особливості реалізації міжпредметних зв’язків на уроках у початковій школі;

– дидактичні умови реалізації інтегрованого підходу в умовах профільного навчання;

– компетентнісне ядро технологічності в інноваційній педагогічній діяльності.

Узагальнюючи досвід педагогів гімназії, виокремлено такі шляхи реалізації міжпредметних зв’язків: чітке планування процесу реалізації міжпредметних зв’язків (добір змісту, що відбиває міжпредметність; установлення хронологічної відповідності матеріалу, що вивчається; понятійна узгодженість предметів (єдність підходів до використання однакових термінів, формул і позначень у процесі вивчення різних предметів; відмова від епізодичного застосування міжпредметних зв’язків; поступове збільшення обсягу та рівня складності міжпредметного матеріалу; організація постійної роботи з вчителями задля виявлення міжпредметних зв’язків, складання структурно-логічних схем, у яких відображено точки дотику між матеріалами різних дисциплін; відповідна підготовка педагогічних кадрів до реалізації міжпредметних зв’язків (проведення семінарів із питань використання міжпредметних зв’язків, розроблення методик проведення занять із використанням міжпредметних зв’язків, розроблення методичних рекомендацій міжпредметного характеру); добір адекватних форм навчання (проведення інтегрованих, бінарних, комплексних, міжпредметних занять; організація факультативів, на яких розглядаються завдання прикладного змісту.

Педагогічні працівники гімназії продемонстрували володіння такими компетентностями: організаційна; психологічна; дидактична; методична; комунікативна; інформаційно-технологічна; полікультурна та соціальна; самоосвітня.

Зі свого боку, наукові співробітники відділу дидактики проаналізували та оцінили якості професійної компетентності вчителів, окреслили перспективи розвитку освітнього середовища гімназії в умовах профільного навчання.

Особливу увагу було зосереджено на дидактичних умовах реалізації інтегрованого підходу в умовах профільного навчання та компетентнісному ядрі технологічності в інноваційній педагогічній діяльності. Компетентнісне ядро технологічності в інноваційній діяльності педагогів, на думку науковців, мають складати такі своєрідні метакомпетентності:

– курикулярна (знання змісту навчальних програм; опанування освітніх основ; здатність до розроблення та реалізації навчальних програм, що мають статус модельних);

– кібернетично-комбінаторна (вищий рівень оперування науково-педагогічною інформацією; здатність до моделювання процесу реалізації сучасних форм і методів; уміння осучаснювати і розробляти педагогічні технології);

– психодидактичну (організація та реалізація навчальної і виховної (освітньої) діяльності за допомогою освітніх (у т.ч. педагогічних) технологій);

– автодидактичну (підвищення професійності в педагогічній діяльності; вибудовування технологій самонавчання; знання сучасних ІКТ);

– акмеологічну (досягнення вершин педагогічної майстерності; мотивування учнів до навчання впродовж життя);

– аксіологічну («екологія» рефлексії на індивідуальні та соціальні прояви, цінності, установки, орієнтації тощо);

– соціономічну (професійність в оперуванні знаннями про фізичні, фізіологічні, інтелектуальні, емоційні, вольові та ін. структури особистості, а також у сфері реалізації соціальних взаємодій, що визначаються цими структурами);

– віталітетну (уміння сприймати життєвість як цінність і спроможність реалізувати генетично закладені програми розвитку особистості кожного учня).

За результатами роботи круглого столу було вироблено низку рекомендацій та пропозицій.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 543 | Додав: Didactics | Дата: 2018-Лис-29

24 жовтня 2018 року у рамках Десятої міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті» та Восьмої міжнародної виставки освіти за кордоном «World Edu» відбувся науково-практичний семінар «Реалізація інноваційних технологій в умовах упровадження Концепції Нової української школи».

Організатори заходу: відділ дидактики Інституту педагогіки НАПН України, Київська гімназія східних мов №1. Цільова аудиторія: керівники закладів освіти, вчителі, керівники та методисти районних міських управлінь освіти та обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти.

Учасникам науково-практичний семінару було надіслано відеозвернення всіма мовами, що викладаються у Київській гімназії східних мов №1.

Доповіді та повідомлення:

«Особливості впровадження і реалізації педагогічних технологій профільного навчання» (Васьківська Г. О., доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник, завідувач відділу дидактики Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України);

«Науково-теоретичні засади та педагогічна система розвитку культурно-мовних та морально-громадянських цінностей учнів Київської гімназії східних мов №1» (Савченко М. П., заступник директора з навчально-методичної роботи Київської гімназії східних мов №1, заслужений вчитель України;

«Актуальні питання модернізації змісту варіативного освітнього компонента в умовах профільного навчання» (Кизенко В. І., кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник, провідний науковий співробітник відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України);

«Розвиток мовної особистості здобувачів початкової освіти як носіїв культурно-мовних цінностей, основних суб’єктів комунікації» (Виклюк С. Г., вчитель-методист початкових класів Київської гімназії східних мов №1, відмінник освіти України);

«Мовленнєвий розвиток учнів як носіїв культурно-мовних цінностей засобами української мови: особистісно орієнтований підхід» (Масловська Л. Г., вчитель-методист української мови та літератури Київської гімназії східних мов №1, відмінник освіти України); 

«Проектування змісту навчальних посібників, підручників арабської мови у контексті розвитку культурно-мовних та морально-громадянських цінностей учнів гімназії» (Ахмад О. Р., вчитель-методист арабської мови Київської гімназії східних мов №1);

«Культурно-мовні цінності арабів» (Саліх Саліх Абд, старший учитель арабської мови Київської гімназії східних мов №1); 

«Компетентнісний підхід до моделювання дидактичних засобів розвитку культурно-мовних цінностей учнів у процесі навчання китайської мови» (Сократова Л. Г., вчитель-методист китайської мови Київської гімназії східних мов №1, заслужений вчитель України);

«Волонтерство як вияв морально-громадянських цінностей, суспільної активності гімназистів» (Сегеда Ж. П., класний керівник, вчитель-методист зарубіжної літератури Київської гімназії східних мов №1, відмінник освіти України);

«Проблема компетентнісно орієнтованого підходу до розвитку культурно-мовних цінностей учнів на уроках української мови» (Луцак О. В., заступник директора з виховної роботи, вчитель-методист української мови та літератури Київської гімназії східних мов №1, відмінник освіти України).

  

Загалом, порушено коло питань, що стосувалися:

значення англомовного спецкурсу «Вступ до сходознавства» у педагогічній системі розвитку культурно-мовних цінностей учнів гімназії;

дидактичних особливості використання мультимедійних технологій в освітньому середовищі;

діагностичних методик дослідження рівня розвитку культурно-мовних та морально-громадянських цінностей учнів гімназії в умовах дослідно-експериментальної роботи;

етнонаціональних, культурно-мовних цінностей особистості у літературі Сходу як скарбів бібліотечних проектів міжкультурної комунікації;

національних цінностей у контексті діалогу української та східних культур;

національно-патріотичного спрямування творчості обдарованих учнів у процесі розвитку морально-громадянських цінностей у позаурочній роботі з української мови та літератури;

особливостей реалізації педагогічних технологій філологічного спрямування в умовах профільного навчання;

змісту підручника української мови в початковій школі за впровадження компетентнісного підходу до розвитку мовної особистості, її культурно-мовних цінностей, громадянської відповідальності;

проблем формування громадянської компетентності учнів засобами модернізації змісту курсу фізики в умовах гуманітарної гімназії;

реалізації завдань дослідно-експериментальної роботи з проблеми розвитку культурно-мовних та морально-громадянських цінностей учнів, а також педагогічних технологій профільного навчання за еколого-економічним спрямуванням;

розвитку морально-громадянських цінностей здобувачів початкової освіти на уроках та в позаурочній діяльності, а також патріотизму та громадянськості як цінностей учнів у позаурочній та позашкільній діяльності;

ситуативних методик на уроках японської мови (комунікативна компетентність та культурно-мовні цінності учнів);

сучасних тенденцій реалізації педагогічних технологій за природничим спрямуванням в умовах профільного навчання;

умов та чинників ефективної реалізації соціально спрямованих технологій профільного навчання;

формування системи цінностей старшокласників в умовах профільного навчання;

цінностей англійців у мовленнєвій діяльності учнів як моделі спілкування англійською мовою.

За результатами роботи науково-практичного семінару «Реалізація інноваційних технологій в умовах упровадження Концепції Нової української школи» ухвалено рішення про підготовку статей до збірника наукових праць «Дидактика: теорія і практика».

Сторінка в соціальних мережах: https://www.facebook.com/didaktika.ip/

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 596 | Додав: Didactics | Дата: 2018-Жов-25

Дні науки в Інституті педагогіки НАПН України

розпочалися урочистим нагородженням наукових співробітників іменними преміями, почесними грамотами та подяками

Премії Інституту педагогіки імені видатних учених-педагогів 2018 року:

Семена Устимовича Гончаренка (1928–2013; доктора педагогічних наук (1989), професора (1990), дійсного члена Академії педагогічних наук України (1992), провідного методолога педагогічної науки України, автора першого покоління національних підручників з фізики);

Олександра Івановича Бугайова (1923–2009; учителя, методиста, ученого, доктора педагогічних наук, професора, Заслуженого діяча науки і техніки України, почесного академіка НАПН України, автора першого покоління національних підручників з фізики; зі своїх більш ніж 50 років плідної діяльності 35 пропрацював в Інституті педагогіки НАПН України);

Ніни Миколаївни Буринської (1927–2017; українського педагога, класика вітчизняної методики хімії, доктора педагогічних наук (1989), професора (1991), Заслуженого вчителя України (1984), автора першого покоління національних підручників з хімії);

Михайла Панасовича Откаленка (1913–1981; видатного методиста і вченого, завідувача відділу методики географії Науково-дослідного інституту педагогіки України з 1959 до 1981 року, старшого наукового співробітника, автора системи методичної служби в географії).

Лауреатом Премії Інституту педагогіки НАПН України імені Ніни Миколаївни Буринської за номінацією «Теорія та методика навчання хімії» став Василь Іванович Кизенко, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник, провідний науковий співробітник відділу дидактики Інституту педагогіки, автор численних праць з дидактики й методики навчання природничих предметів.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 601 | Додав: Didactics | Дата: 2018-Тра-14

Актуальні проблеми сучасної психодидактики: філософські, психологічні та педагогічні аспекти

 

За результатами роботи Другої Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми сучасної психодидактики: філософські, психологічні та педагогічні аспекти» («Actual problems of modern psychodidactics: philosophical, psychological and pedagogical aspects» (м. Умань, 20–21 квітня 2018 року), підготовленої і проведеної за співучасті відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України, видано збірник матеріалів заходу у форматі Вісника Польсько-української науково-дослідницької лабораторії психодидактики імені Я. А. Коменського «Folia Comeniana». Член редколегії видання і співголова оргкомітету Другої Міжнародної науково-практичної конференції – Г. О. Васьківська, доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник, завідувач відділу дидактики Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України; професор кафедри педагогіки та психології Київського університету імені Бориса Грінченка.

Мету заходу (узагальнення ключових тенденцій розвитку психодидактики в Україні та за кордоном; схарактеризування сучасних методологічних підходів до сутності поняття «психодидактика» і психодидактичних засад концепції «Нова українська школа») досягнуто під час науково-практичної діяльності учасників конференції за такими напрямами: 1) психодидактика: від теорії – до практики; 2) сучасні особливості навчання та виховання у закладах дошкільної, середньої, вищої та післядипломної освіти; 3) порівняльний аналіз та ретроспектива дидактичних ідей; 4) філософські, психологічні та соціальні аспекти сучасної дидактики; 5) лінгводидактика: історичні та сучасні аспекти.

На пленарному засіданні (частина І) Г. О. Васьківська презентувала доповідь «Психодидактичні аспекти ціннісної складової змісту профільного навчання».

У роботі науково-практичної конференції взяли участь понад 230 представників із 31 вітчизняного і 15 зарубіжних освітніх і наукових закладів.

До збірника конференції увійшли матеріали, що характеризують і розкривають:

– філософсько-лінгводидактичний аспект сучасного поняття «наука»;

– феномен українськомовної компетентності;

– сучасні особливості формування громадянськості у країнах Європейського Союзу та умови виховання у підлітків ціннісного ставлення до праці;

– соціально-педагогічні технології формування життєвої компетентності підлітків;

– роль психодидактики у становленні творчої особистості дитини;

– розвиток методичної компетентності керівників закладів загальної середньої освіти у процесі організації методичної роботи в школі;

– психологічну компетентність батьків;

– проблеми комп’ютеризації освіти у сучасній школі, формування громадянина в освітньому просторі навчального закладу в контексті сучасних освітніх реформ;

– патріотичне виховання як основоположну складову системи українського національного виховання;

– компетентнісний підхід як основу управління якістю вищої освіти;

– використання дидактичних ігор у навчальній діяльності тощо.  

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 626 | Додав: Didactics | Дата: 2018-Тра-10

Реалізація сучасних педагогічних технологій в умовах профільного навчання: акмеологічний аспект

29 березня 2018 року на базі Пісківської гуманітарної гімназії відділ дидактики Інституту педагогіки НАПН України спільно з відділом освіти, молоді, спорту та зовнішніх зв’язків Пісківської селищної об’єднаної територіальної громади Бородянського району Київської області провів науково-практичний семінар «Реалізація сучасних педагогічних технологій в умовах профільного навчання: акмеологічний аспект».

Тематичні напрями роботи семінару:

• особливості розвитку освітнього середовища закладів загальної середньої освіти територіальної громади у нових реаліях;

• інноваційна культура сучасного педагогічного працівника;

• технології особистісно орієнтованого навчання як акмеологічна основа суб’єкт-суб’єктної взаємодії;

• особливості реалізації педагогічних технологій в умовах профільного навчання.

Оскільки захід уперше проводився для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти Пісківської селищної об’єднаної територіальної громади Бородянського району Київської області, то до складу оргкомітету було введено таких фахівців: доктора педагогічних наук, завідувача відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України Г. О. Васьківську; начальника відділу освіти, молоді, спорту та зовнішніх зав’язків виконавчого комітету ради Пісківської селищної об’єднаної територіальної громади Н. В. Новікову; директора Пісківської гуманітарної гімназії, вчителя фізики та астрономії, вчителя-методиста О. О. Клокуна; заступника директора Пісківської гуманітарної гімназії, вчителя української мови та літератури, вчителя-методиста Л. В. Корякіну; директора Тетерівської ЗОШ І–ІІІ ступенів імені Ніни Сосніної Р. В. Пилипенко; директора Пісківського НВО «Спеціалізована школа I–III ступенів – загальноосвітня школа I–III ступенів – дитячий садок» С. Г. Козака; директора Мигалківського НВО «ЗОШ І–ІІІ ступенів – дитячий садок» І. Г. Герасименко.

На пленарному засіданні заслухано доповіді про розвиток педагогічного колективу Пісківської селищної об’єднаної територіальної громади; дидактичні аспекти реалізації педагогічних технологій в умовах профільного навчання; роль освітнього закладу у житті територіальної громади та його оцінка батьківською громадськістю і громадським об’єднанням; організаційно-методичні умови формування інноваційної культури сучасного педагога; акмеологічний аспект діяльності вчителя у контексті соціалізаційного потенціалу змісту шкільної освіти; компетентнісно орієнтований урок з погляду формування життєвих компетентностей, розвитку творчої особистості здобувача освіти; педагогічні технології в умовах профільного навчання за соціальним спрямуванням у контексті досліджень відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України.

     

     

Після перерви кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України С. В. Косянчук провів тренінг «Співпраця науковців і педагогічних працівників: профіль дослідника у системі Google Академія».

     

На секційному засіданні було заслухано та обговорено такі питання: аксіологічна компетентність як основа освітньої діяльності здобувачів освіти; Інтеграція інноваційних та традиційних форм і методів роботи як один із напрямів підвищення якості освітнього процесу; створення умов для ефективної мотивації навчальної діяльності учнів; ІКТ у процесі реалізації змісту предметів суспільно-гуманітарного циклу: акмеологічний контекст формування успішної особистості; метод проектів на уроках української та зарубіжної літератури: акмеологічний підхід до розкриття ціннісного потенціалу особистості; розвиток критичного мислення здобувачів освіти засобами змісту предметів природничого циклу.

     

     

Факти, окремі думки, спостереження.

Директор Пісківської гуманітарної гімназії, вчитель фізики та астрономії, вчитель-методист Клокун О. О. Значення поняття «педагогічна культура» за В. О. Сухомлинським. Педагогічна культура – це жива, творча педагогіка повсякденної творчої праці, педагогіка, в якій теоретичні закономірності процесу впливу на духовний світ вихованця ніби зливаються з особистістю вчителя. Педагогічна культура — це, образно кажучи, техніка і технологія взаємодії майстра і об'єкта його праці... Багатогранність, різноманітність, відточеність, зразковий стан інструментів нашої творчості, уміння володіти ними так само тонко, як прекрасний музикант володіє скрипкою, — все це і є педагогічною культурою.

Заступник директора з науково-методичної роботи Пісківської гуманітарної гімназії Л. В. Корякіна. Акмеологічний підхід до змісту освіти, технологій навчання й виховання учнів дає змогу перевести школу із режиму функціонування у режим розвитку. Водночас значно підвищується і якість освіти, адже навчання стає внутрішньою потребою, а творче переосмислення дійсності – провідним. Необхідність акмеологічного підходу в навчально-виховному процесі закладів загальної середньої освіти очевидна, оскільки суспільство очікує від школи, що її випускники будуть комунікабельними, креативними, мислячими особистостями, які прагнуть до успіху й уміють самостійно будувати індивідуальну траєкторію розвитку. Акмеологічні прийоми і технології пропонують практичне вирішення питання особистісного та професійного успіху. Пошук оптимальних та ефективних способів, що впливають на якість освіти, останніми роками лише розширюється. Створюються нові педагогічні технології, актуалізуються уже відомі, оскільки все більш явною стає неспроможність традиційної освітньої системи відповідати новим соціокультурним та економічним вимогам.

Заступник дирек­тора з на­вчаль­но-ви­хов­ної роботи Пісківського на­вчально-виробничого об’єднання А. Ф. Дяченко. Під час проектування діти отримують дуже цінні навички спільної роботи і ділових стосунків у групі – для майбутнього життя досвід безцінний, адже колективи, в яких працюватиме випускник закладу загальної середньої освіти, — це не компанія друзів. Якщо друзів об’єднують спільні інтереси і спосіб проведення дозвілля, то колег єднають виробничі завдання, спільна мета професійної діяльності тощо. Крім того, на думку психологів, у таких робочих групах часто-густо риси лідера розкриваються у дітей з посереднім рівнем успішності; учнів, чиї сім'ї мають низький соціальний статус. Будь-якій людині потрібен досвід створення продукту, що матиме попит і буде виготовлений у чітко визначений термін. У школі перед дитиною такі умови постають рідко. Переглянути й оцінити всі шкільні роботи може тільки вчитель. Але кожен учень хоча б раз у житті хотів оприлюднити результати своєї праці, отримати не лише оцінку вчителя, а й самостійно порівняти свій «витвір» з іншими, почути відгук однолітків тощо. І проектування надає таку можливість.

Заступник дирек­тора з на­вчально-виховної роботи Пісківської гумані­тарної гімназії Малишева Л. М. Змінюються мета і зміст освіти, з'являються нові засоби та технології навчання. І щоб не говорили про такі потрібні та правильні ідеї як самоосвіта, дистанційне навчання, урок залишається головною формою освітнього процесу. Ця форма багато сторіччями визначає обличчя школи, є її «візитівкою». Безумовно, і сучасна школа тримається на уроці, що визначає її соціальний і педагогічний статус, роль і місце в становленні, розвитку і педагогічних працівників, і здобувачів освіти. Тільки на уроці, як сотні років тому, зустрічаються головні учасники освітнього процесу: учитель та учень. Між ними завжди – незвіданий світ знань, суперечності між пізнаним і ще неосвоєним, між почуттям задоволення від успіху та нелегкою працею опанування нового, пізнання навколишнього світу. Водночас ми всі розуміємо, що урок не може не модернізувати.

Учитель біології, основ здоров’я, природознавства та економіки Пісківської гуманітарної гімназії Л. А. Кучинська. Головне завдання учнів – «конструювати» знання і навички, формувати власне ставлення до теми. Для цього вони за допомоги вчителя навчаються порівнювати свої очікування з тим, що їм реально пропонують вивчити; ставити запитання до нового змісту, що опановується; експериментувати, застосувати новий матеріал на практиці на основі сформованих уявлень, знань, умінь – незалежно від того, чи є вони достатніми з погляду чинних вимог, методики чи очікувань вчителя; аналізувати здобутий досвід; переглядати свої очікування й формулюють нові; виявляти головне, осмислювати теорію і практику; відстежувати хід власних думок; робити висновки щодо змісту матеріалу; пов’язувати зміст уроку з особистим досвідом; відпрацьовувати уміння і стратегії мислення.

Кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України С. В. Косянчук. У контексті розбудови нової української школи нового звучання (з новими векторами і проблемами розвитку) набувають основні дидактичні поняття, що потребують наукового осмислення): «освітній процес», «соціально значущі системні проблеми», «вимоги ринку праці до компетентностей працівника», «взаємодія закладів освіти, сім’ї і суспільства у вихованні здобувачів освіти», «умови соціального середовища», «основи соціальної адаптації», «життєві компетентності дитини», «виховання елементів природодоцільного світогляду», «позитивне емоційно-ціннісне ставлення до довкілля», «емоційно-ціннісне ставлення до практичної і духовної діяльності людини», «зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника», «вивчення практичного досвіду роботи педагогічного працівника», «нові освітні технології», «компетентність у питаннях забезпечення процесу навчання, виховання і розвитку особистості», «моніторинг педагогічної діяльності», «проведення педагогічних вимірювань» та ін. Ці поняття, окреслені Законом України «Про освіту», визначатимуть державну політику в сфері освіти, політику, що детермінує як інноваційний, так і соціально-економічний та культурний розвиток.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 754 | Додав: Didactics | Дата: 2018-Бер-30

Модернізація освітнього середовища: проблеми та перспективи

За результатами роботи Третьої Міжнародної науково-практичної конференції Модернізація освітнього середовища: проблеми та перспективи (м. Умань, 16–17 лютого 2018 року), підготовленої і проведеної за співучасті відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України, видано збірник матеріалів заходу у форматі Вісника Польсько-української науково-дослідницької лабораторії психодидактики імені Я. А. Коменського «FOLIA COMENIANA». Член редколегії видання і співголова оргкомітету Третьої Міжнародної науково-практичної конференції – Г. О. Васьківська, доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник, завідувач відділу дидактики Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України; професор кафедри педагогіки та психології Київського університету імені Бориса Грінченка.

Основна тематика представлених доповідей відповідає напрямам роботи конференції: історичні та порівняльні аспекти модернізації освітнього середовища у закладах загальної середньої освіти та закладах вищої освіти; методологія модернізації освітнього середовища; особливості сучасного виховного середовища у закладах загальної середньої освіти та закладах вищої освіти; сучасні підходи до модернізації професійної підготовки та перепідготовки; дидактичне, психодидактичне та методичне забезпечення модернізації освітнього середовища; сучасні педагогічні технології у процесі модернізації освітнього середовища; проблеми управління навчальними закладами у період їх модернізації; діяльність соціально-психологічної служби у закладах загальної середньої освіти та закладах вищої освіти: історія та перспективи. У роботі науково-практичної конференції взяли участь понад 230 представників із понад 30 вітчизняних і 13 закордонних освітніх та наукових закладів. Проблеми, окреслені науковцями відділу дидактики, стосувались дидактичних аспектів реалізації рефлексійно-пізнавальної технології в умовах профільного навчання; дидактичних особливостей мультимедійної складової технологій профільного навчання; інваріантних чинників модернізації освіти (соціальний контекст), педагогічних технологій профільного навчання як чинника модернізації освітнього середовища і теоретичних передумов застосування педагогічних технологій в умовах профільного навчання (філологічний зміст).

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 584 | Додав: Didactics | Дата: 2018-Бер-12

Професійна підготовка педагогів в умовах євроінтеграції: проблеми та перспективи

12 жовтня 2017 року завідувач відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України, доктор педагогічних наук Васьківська Г. О. взяла участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції «Професійна підготовка педагогів в умовах євроінтеграції: проблеми та перспективи», яка відбулася на базі Київського університету імені Бориса Грінченка. На пленарному засіданні Галина Олексіївна розкрила аксіологічний аспект підготовки майбутніх учителів до процесу становлення особистості.

Під час заходу було обговорено нову стратегію психолого-педагогічної підготовки майбутніх фахівців в умовах євроінтеграції, європейські орієнтири професійної підготовки дошкільних педагогів, феномен сучасного дитинства, змістове забезпечення підготовки педагога до мовленнєво-риторичної діяльності у США та країнах Європи, особливості співпраці громадськості та закладів освіти, основні стандарти підготовки вчителів до роботи у школі.

На секційних засіданнях учасники конференції зосередилися на аксіологічному концепті нової стратегії психолого-педагогічної підготовки педагогів, стратегії підготовки педагогів дошкільної та початкової освіти в умовах євроінтеграції, європейському досвіді підготовки педагогів до раннього навчання іноземних мов дітей дошкільного і молодшого шкільного віку.

Напрацювання науковців, фахівців вищої школи (викладачів, методистів та ін.), учителів-практиків загальноосвітніх навчальних закладів знайдуть своє продовження у подальших пошуках шляхів розв’язання окресленого кола проблем.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 564 | Додав: Didactics | Дата: 2017-Жов-13

Модернізація освітнього середовища: проблеми та перспективи

6 квітня 2017 року відбулася Перша Міжнародна науково-практична он-лайн Інтернет-конференція «Модернізація освітнього середовища: проблеми та перспективи».

Організатори і учасники: Міністерство освіти і науки України, Національна академія педагогічних наук України, Інститут педагогіки НАПН України (відділ дидактики), Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини (факультет соціальної та психологічної освіти, кафедра педагогіки та освітнього менеджменту, факультет початкової освіти, Польсько-українська науково-дослідницька лабораторія психодидактики імені Я. А. Коменського), Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки (педагогічний інститут), Київський університет імені Бориса Грінченка (педагогічний інститут), Університет Саскатчевана (Канада), Державна вища професійна школа м. Хелм (Польща), Брестський державний університет БРДУ імені О. С. Пушкіна (Білорусь), Гродненський державний університет імені Янки Купали (Білорусь), ДЗО «Гродненський обласний інститут розвитку освіти» (Білорусь).

Напрями роботи конференції: історичні аспекти модернізації освітнього середовища у загальноосвітніх та вищих навчальних закладах; методологія модернізації освітнього середовища; особливості сучасного виховного середовища у загальноосвітніх та вищих навчальних закладах; сучасні підходи до удосконалення навчального процесу у загальноосвітніх та вищих навчальних закладах; основні тенденції формування змісту освіти в умовах модернізації освітнього середовища; дидактичне та методичне забезпечення модернізації освітнього середовища; сучасні педагогічні технології у процесі модернізації освітнього середовища; проблеми управління навчальними закладами у період їх модернізації; діяльність соціально-психологічної служби у ЗНЗ та ВНЗ: історія та перспективи; філософія освіти на зламі її модернізації; неформальна освіта як важливий складник безперервної освіти; психодидактичні дослідження як необхідність реалізації продуктивної освіти.

Науковцями відділу дидактики Інституту педагогіки порушено такі проблеми: освітнє середовище як система детермінант розвитку особистості і як аксіологічно-акмеологічний чинник розвитку суб’єкт-суб’єктної взаємодії у навчально-виховному процесі, метапредметні основи професійно зорієнтованого освітнього середовища у старшій школі, міжпредметна інтеграція і вдосконалення профільного навчання, варіативний компонент як важливий чинник модернізації освітнього середовища, педагогічні реалії формування краєзнавчої компетентності в учнів старшої школи і дидактичні особливості мультимедійних технологій в освітньому середовищі.

Завдяки Першій Міжнародній науково-практичній он-лайн Інтернет-конференції «Модернізація освітнього середовища: проблеми та перспективи» відділ дидактики Інституту педагогіки розширив зв’язки з науковими та освітніми установами як України, так і зарубіжжя.

Роботу конференції продовжено в режимі секційних засідань.

Робота секції в Інституті педагогіки НАПН України (відділ дидактики).

Робота секції в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 952 | Додав: Didactics | Дата: 2017-Кві-06

Акмеологічні технології успішного навчання, виховання і розвитку суб’єктів освітнього процесу

23 березня 2017 року відділ дидактики Інституту педагогіки НАПН України на базі Пісківської гуманітарної гімназії (Пісківська об’єднана територіальна громада, Бородянський район Київської області) провів науково-практичний семінар з теми «Акмеологічні технології успішного навчання, виховання і розвитку суб’єктів освітнього процесу».

Цим комплексним заходом (пленарне та секційні засідання, акмеологічні тренінги програмово-цільової спрямованості) було охоплено низку напрямів розгортання спільної науково-практичної діяльності. Розглядаючи дидактичні аспекти акмеологічних технологій навчання, виховання і розвитку суб’єктів освітнього процесу гімназії, технології особистісно орієнтованого навчання як акмеологічну основу суб’єкт-суб’єктної взаємодії, а також педагогічні ситуації як дидактичні складники акмеологічних технологій реалізації змісту шкільної освіти, учасники семінару особливу увагу звернули на: дидактичні аспекти впровадження акмеологічних технологій в освітнє середовище; педагогічну майстерність учителя як умову розвитку акмеологічного середовища гімназії у сільській місцевості; акмеологічні технології як важіль формування умінь діалогічного спілкування старшокласників, розвиток суб’єкт-суб’єктної взаємодії учнів старшої школи в умовах акмеологічного експерименту.

Гостро постало питання про роль бібліотеки і бібліотечної справи у зростанні педагогічної майстерності вчителя.

Особливу зацікавленість учасники науково-практичного семінару виявили до проблем, порушених науковцями відділу дидактики Інституту педагоги, адже у їхніх доповідях йшлося про застосування акмеологічних технологій у процесі формування ціннісних орієнтацій суб’єктів навчально-виховного процесу та міжпредметну інтеграцію як одну з важливих умов реалізації акмеологічних технологій у старшій школі.

Фахівці відділу освіти Пісківської об’єднаної територіальної громади (ОТГ), зі свого боку, акцентуючи увагу на стані й перспективах розвитку сучасного педагогічного колективу, визначили роль і місце навчального закладу у житті об’єднаної територіальної громади. Розкриваючи суспільну оцінку діяльності вчителів і керівників шкіл в умовах реформування шкільної освіти, представники відділу освіти Пісківської ОТГ схарактеризували напрями підтримки Пісківської гуманітарної гімназії, Тетерівської школи І–ІІІ ступенів, Пісківського та Мигалківського НВО батьківською громадою і громадським об’єднанням.

Також було висунуто низку пропозицій до науковців з метою розширення і поглиблення творчої співпраці.

Практична частина семінару стосувалася актуальних для вчителів-практиків проблем. У процесі тренінгової роботи відпрацьовавулися навички апробування й упровадження результатів науково-практичного пошуку вчителів: визначалися оптимальні шляхи просування науково-практичного продукту у наукових виданнях, у засобах масової інформації, у мережі Internet (офіційні сайти Інституту педагогіки та відділу дидактики, Електронна бібліотека НАПН України, соціальні мережі) тощо.

Підсумовуючи роботу семінару, висловлюючи вдячність за багаторічну творчу співпрацю з відділом дидактики Інституту педагогіки, директор Пісківської гуманітарної гімназії О. О. Клокун зазначив, що найбільш активна людина розкривається у професійній діяльності, тож предмет сучасної акмеології – процес досягнення вершин майстерності у професії, творча реалізація фахівця, досягнення професіоналізму – є актуальним і важливим; тільки професіонали можуть змінювати себе і навколишній світ, змінювати дітей, допомагати їм у цьому, адже перед школою постало завдання сформувати людину активну, творчу, яка володіє комплексом навичок, уміє контролювати свої дії, швидко пристосовується до навколишнього світу, може самостійно мислити, поглиблювати і розширювати свої знання, планувати свій розвиток.

Соціальний ефект науково-практичного семінару «Акмеологічні технології успішного навчання, виховання і розвитку суб’єктів освітнього процесу», проведеного у рамках науково-дослідної роботи відділу дидактики Інституту педагогіки з теми «Формування змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових» і Комплексно-цільової програми розвитку Пісківської гуманітарної гімназії на 2015–2020 роки, якою передбачено розв’язання науково-методичної проблеми – «Реалізація акмеологічного потенціалу вчителя гімназії в умовах профільного навчання», полягає у тому, що: Пісківську гуманітарну гімназію визнано осередком науково-освітньої діяльності об’єднаної територіальної громади; науковий супровід поширюватиметься на навчально-виховний процес усіх ЗНЗ Пісківської об’єднаної територіальної громади, а подальші наукові дослідження та освітні експерименти науковців відділу дидактики Інституту педагогіки носитимуть цілісний і системний характер повноцінного локального рівня, розвиватиметься меценатство.

Перехід до фотоальбому http://didactics.ucoz.ua/photo/akmeologichni_tekhnologiji_uspishnogo_navchannja_vikhovannja_i_rozvitku_sub_ektiv_osvitnogo_procesu/12

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 1038 | Додав: Didactics | Дата: 2017-Бер-24

«Україна – країни Сходу в ХХІ столітті в діалозі мов, культур, педагогічних систем: ціннісні виміри особистості»

Відділ дидактики Інституту педагогіки НАПН України 27 жовтня 2016 року взяв активну участь у проведенні Одинадцятої Всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна – країни Сходу в ХХІ столітті в діалозі мов, культур, педагогічних систем: ціннісні виміри особистості» (на базі Київської гімназії східних мов №1).

Під час роботи конференції було обговорено низку проблем, пов’язаних з ціннісними вимірами особистості у контексті профільного навчання, науково-теоретичними засадами розвитку морально-громадянських цінностей особистості на засадах концепції реалізації інноваційної моделі розвитку культурно-мовних та морально-громадських цінностей учнів Київської гімназії східних мов №1, а також з формуванням морально-громадянських цінностей особистості засобами варіативного компонента змісту освіти, професійно-орієнтованих компетентностей старшокласників і краєзнавчої компетентності учнів старшої школи зокрема, з міжпредметними зв’язками у старшій школі у межах практико-зорієнтованого підходу, з розвитком умінь діалогічного спілкування старшокласників у полікультурному середовищі і формуванням суб’єкт-суб’єктної взаємодії як необхідної умови діалогу культур. Серед іншого подано результати моніторингу сучасного стану взаємозв’язку інваріантної і варіативної складових змісту профільного навчання (за опитуваннями вчителів і старшокласників Київської гімназії східних мов №1).

 

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 758 | Додав: Didactics | Дата: 2016-Жов-31

Сьогодні, 28 жовтня 2016 року, Інститут педагогіки НАПН України святкує 90-річчя.

З нагоди ювілею видано алфавітні покажчики друкованих праць (1996–2016) наукових співробітників відділу дидактики – за назвами, категоріями та прізвищами.  Видання буде корисним для науковців, викладачів, студентів вищих навчальних закладів, учителів, інших категорій фахівців у галузі освіти. 

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 634 | Додав: Didactics | Дата: 2016-Жов-28

З нагоди Дня науки 19 травня 2016 року в Інституті педагогіки НАПН України відбулося урочисте вручення науковцям і педагогам-практикам нагород, заснованих Інститутом педагогіки НАПН України. Зокрема Премією в галузі дидактики імені Василя Помагайби було відзначено О. Я. Савченко, головного наукового співробітника відділу початкової освіти Інституту педагогіки, доктора педагогічних наук, професора, дійсного члена НАПН України. Нагороду Олександрі Яківні вручив директор Інституту педагогіки О. М. Топузов. Завідувач відділу дидактики Г. О. Васьківська, представляючи Олександру Яківну, зосередилася на її найвагоміших здобутках і зазначила, що саме наукова школа Олександри Савченко має стати прикладом для створення інших наукових шкіл. У науковому доробку О. Я. Савченко – майже 700 наукових праць. За наукового керівництва і консультування Олександри Яківни захищено понад тридцять кандидатських і півтора десятка докторських дисертацій. Перу видатного дидакта сучасності належать підручники з читання для початкової школи; навчальні посібники розвивального спрямування для молодших школярів – «Барвистий клубочок», «Розвивай свої здібності», «Умій вчитися» (уперше в історії вітчизняного підручникотворення); підручник для студентів педагогічних факультетів «Дидактика початкової школи»; посібники для вчителів «Урок у початкових класах», «Сучасний урок у початкових класах», «Читання в 4 класі», «Виховний потенціал початкової освіти»; книга для батьків «Сімейне виховання. Молодші школярі» та багато інших. Щиро вітаємо Олександру Яківну Савченко з нагородою – Премією в галузі дидактики імені Василя Помагайби!

 

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 668 | Додав: Didactics | Дата: 2016-Тра-19

19 травня 2016 року в Київській гімназії східних мов № 1 – подвійне свято – відзначили і День науки, і День гімназії.

Відбулися зустрічі з науковцями, свято «Галактика талантів», а також захід для батьків «Розвиваємо цінності учнів». Від відділу дидактики Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України в урочистостях узяв участь провідний науковий співробітник В. І. Кизенко, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник, науковий керівник дослідно-експериментальної роботи (Всеукраїнський рівень) на базі Київської гімназії східних мов № 1 з теми «Реалізація інноваційної моделі розвитку культурно-мовних та морально-громадянських цінностей учнів». Василь Іванович відвідав уроки біології у 6-Г класі (учитель-методист біології І.Ю. Романова) та хімії у 7-Б класі (учитель-методист хімії Л.О. Спіріна). Привітавши зі святами, розповів школярам про свій досвід викладання біології та хімії, про роботу з обдарованими учнями, про особливості вивчення факультативних курсів у 6–7-х класах.

 

Прикріплення: Картинка 1 ·Картинка 2
Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 705 | Додав: Didactics | Дата: 2016-Тра-19

11 травня 2016 року наукові співробітник відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України спільно з адміністрацією та педагогічним колективом гімназії №290 м. Києва організували і провели науково-практичний семінар на тему «Формування змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових».

На пленарному засіданні основну увагу було зосереджено на актуальних питаннях конструювання і реалізації змісту профільного навчання з огляду на особистісно-орієнтований підхід, на метапроектній діяльності старшокласників в умовах професійно-орієнтовного освітнього середовища і варіативному компоненті змісту освіти старшої школи як важливому складнику системи неперервної професійної освіти. Обговорювалися результати моніторингу сучасного стану взаємозв’язку інваріантної і варіативної складових у змісті профільного навчання і стан упровадження у навчально-виховний процес гімназії наукових здобутків відділу дидактики.

Аналізуючи проблеми проектування індивідуальних освітніх траєкторій учнів, директор гімназії №290 м. Києва Поліна Замаскіна, презентувала досвід учителів закладу щодо організації допрофільної підготовки та мультипрофільного навчання.

У роботі семінару також узяли участь фахівці Інституту літератури імені Тараса Шевченка, Інституту післядипломної педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка, Науково-методичного центру профільного навчання Управління освіти Дарницької РДА в м. Києва, Науково-методичного центру управління освіти Дарницької РДА в м. Києві. Представники цих установ ознайомили учасників науково-практичного семінару з новітніми технологіями роботи з обдарованими дітьми, з інноваційним досвідом шкіл багатьох країн світу. Йшлося також про проблеми та перспективи організації профільного навчання в навчальних закладах Дарницького району столиці.

    

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 799 | Додав: Didactics | Дата: 2016-Тра-12

Єдність інваріантної і варіативної складових змісту профільного навчання як дидактична умова розвитку акмеологічного середовища гімназії

19 квітня 2016 року на базі Пісківської гуманітарної гімназії Бородянського району Київської області наукові співробітники відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України провели науково-практичний семінар «Єдність інваріантної і варіативної складових змісту профільного навчання як дидактична умова розвитку акмеологічного середовища гімназії».

Мета заходу – розглянути ефективність управління гімназією як сучасним навчальним закладом, що має забезпечувати якісний розвиток за умов оновлення та демократизації суспільства, модернізації змісту освіти.

Директор Пісківської гуманітарної гімназії О. О. Клокун у вступному слові зазначив, що у практичній діяльності адміністрації закладу серед пріоритетів – забезпечення умов для ефективної реалізації інваріантної і варіативної складових змісту профільного навчання, організація дослідницької та пошукової діяльності як учнів, так і вчителів, створення відповідної матеріально-технічної бази, орієнтація управлінських функцій і рішень на кінцевий результат – формування акмеологічного освітнього середовища.

Серед іншого, проаналізовано дидактичні особливості конструювання змісту профільного навчання на основі особистісно-орієнтованого, компетентнісного, аксіологічного, метапредметного та інтегративного підходів та принципів гуманізації, фундаменталізації, інтеграції, системності, варіативності і диференціації.

Учасники науково-практичного семінару також обговорили результати впровадження у навчальний процес Пісківської гуманітарної гімназії рекомендацій науковців відділу дидактики Інституту педагогіки, вироблених за результатами досліджень теоретичних, методологічних та аксіологічних основ формування змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових.

Значну увагу приділено проекту гімназії «Співпраця в ім’я дитини» (2015–2020 рр.), що ставить за мету створення дієвої моделі державно-громадського управління розвитком освіти на рівні гімназії за наукового супроводу.

Триває впровадження здобутків науковців відділу дидактики Інституту педагогіки за темою НДР «Формування змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових» (2012–2014 рр.) (монографія «Фундаменталізація змісту освіти у старшій школі: теорія і практика», Концепція фундаменталізації змісту освіти у старшій школі в умовах профільного навчання, методичні рекомендації «Фундаменталізація змісту освіти у старшій школі в умовах профільного навчання»).

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 883 | Додав: Didactics | Дата: 2016-Кві-22

Чи вигідний українському суспільству занепад освіти і науки?

На заклик профспілки працівників Національної академії наук України, сьогодні, 9 грудня 2015 року, науковці НАН України, галузевих академій наук пліч опліч пікетували Кабінет Міністрів. Гасло акції протесту – «Руки геть від науки!». Представники наукової спільноти виголосили незгоду зі значним скороченням видатків на фундаментальні і прикладні дослідження. Скорочення ці закладено в проект закону "Про державний бюджет України на 2016 рік",

До акції протесту долучилися і ми, наукові співробітники відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України. Наша позиція: будь-яке скорочення видатків на науку кратне руйнуванню сьогодення і майбутнього її, що, в кінцевому підсумку, зруйнує освітню галузь, яка і без того ледь виживає.

Постає запитання: «Чи вигідний українському суспільству занепад освіти і науки?».

Українська наука в небезпеці!
Врятуймо науку України!
Підпишіть електронну петицію Президентові України – https://petition.president.gov.ua/petition/18178

     

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 775 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Грд-09

Вийшов друком збірник наукових праць «Дидактика: теорія і практика», підготовлений науковими співробітниками відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України.

Збірник містить матеріали, присвячені теоретичним і прикладним проблемам модернізації освіти в Україні. У низці статей докторів і кандидатів педагогічних наук, аспірантів, управлінців і вчителів-практиків порушено проблеми профільного навчання, допрофільної підготовки, професійної освіти.

Для науковців, викладачів, магістрів, студентів вищих навчальних закладів, працівників різних категорій у галузі освіти.

Перехід до змісту: 

http://didactics.ucoz.ua/load/materiali/http_didactics_ucoz_ua_load_materiali_1/didaktika_teorija_i_praktika_2015_zmist/1-1-0-836

Бібліографічний опис: Дидактика: теорія і практика : зб. наук. праць / [за наук. ред. д-ра пед. наук Г. О. Васьківської]. – К. : Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2015. – 152 с. 

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 838 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Лис-17

Фундаменталізація змісту освіти у старшій школі в умовах профільного навчання

Вийшли друком методичні рекомендації «Фундаменталізація змісту освіти у старшій школі в умовах профільного навчання». Авторський колектив – науковці відділу дидактики Інституту педагогіки НАНП України. Рецензенти: М. І. Піддячий, доктор педагогічних наук, професор, Інститут педагогіки НАПН України; О. В. Онопрієнко, кандидат педагогічних наук, докторант, Інститут педагогіки НАПН України; А. Г. Жукова, кандидат педагогічних наук, директор гімназії міжнародних відносин №323 з поглибленим вивченням англійської мови м. Києва.

В основі методичних рекомендацій лежить низка принципів профільного навчання, зреалізованих у змісті метакурсу «Людинознавство» (10–11-й класи), курсу за вибором «Екологія в житті людини» (10–11-й класи) і закладених у програмах навчального курсу «Наукове пізнання» (10-й клас) і курсу за вибором «Цінності і смисли в житті людини» (10–11-й класи).

Фундаменталізація змісту освіти у старшій школі необхідна, передусім, для гармонійної адаптації особистості до соціальних, економічних і природних чинників. Фундаменталізація є умовою підвищення мобільності особистості і способом розв’язання суперечностей між стрімким збільшенням обсягу інформації (у тому числі навчальної) і обмеженою можливістю засвоєння її старшокласником. Водночас, фундаменталізація є необхідною умовою й основою для неперервної освіти протягом життя.

З огляду на розв’язання проблем фундаменталізації змісту освіти у старшій школі, найефективнішим є використання інтерактивної моделі навчання, яка передбачає конструювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне розв’язання проблем, що унеможливлює домінування будь-якого процесу чи якоїсь ідеї. Спільна діяльність учнів у процесі пізнання, засвоєння навчального матеріалу означає, що кожен здійснює свій індивідуальний внесок, відбувається обмін знаннями, ідеями, способами діяльності і взаємної підтримки, а це дає змогу не лише здобувати нові знання, а й систематизувати їх.

Бібліографічний опис: Фундаменталізація змісту освіти у старшій школі в умовах профільного навчання : метод. рек. [Текст] / [авт. кол.: Г. О. Васьківська, Н. В. Захарчук, С. В. Косянчук] ; вступ. ст. і наук. ред. д-ра пед. наук Г. О. Васьківської. – К. : Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2015. – 68 с.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 794 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Лис-03

22 жовтня 2015 року на базі гімназії міжнародних відносин №323 з поглибленим вивченням англійської мови м. Києва відбулася науково-практична конференція «Формування змісту профільного навчання як стратегічний напрям модернізації освіти в Україні».

На адресу учасників заходу надійшло привітання від доктора педагогічних наук, професора, директора Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України О. М. Топузова.

Під час науково-практичної конференції порушувалися актуальні проблеми модернізації змісту профільного навчання, зокрема: формування стійкого інтересу учнів до знань в умовах профільного навчання, педагогічні засоби впровадження варіативного компонента змісту освіти у старшій школі,  психолого-педагогічний супровід допрофільної підго­товки та профільного навчання та ін. Також було розглянуто історико-дидактичний аспект світоглядного потенціалу предметів гуманітарного циклу в контексті організації профільного навчання, аксіологічний підхід як визначальний чинник у навчанні старшокласників української мови та літератури тощо.

Доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник, завідувач відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України Г. О. Васьківська виголосила слова вдячності докторам і кандидатам педагогічних наук, учителям-практикам, управлінцям й аспірантам з м. Києва і області, Дніпропетровщини, Запоріжжя, Львівщини, Миколаївщини, Одещини, Полтавщини, Сумщини, Хмельниччини, Черкащини і Криму, котрі долучилися до розв’язання проблемних питань щодо формування змісту профільного навчання.

Щирі слова вдячності пролунали також на адресу адміністрацій і педагогічних колективів загальноосвітніх навчальних закладів, на базі яких науковці відділу дидактики здійснюють апробацію результатів свої наукових пошуків й упровадження їх у навчально-виховний процес: гімназія міжнародних відносин №323 з поглибленим вивченням англійської мови і гімназія №290 м. Києва, Київська гімназія східних мов №1, Пісківська гуманітарна гімназія Бородянського району Київської області, Авторська М. П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа-комплекс І–ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області та ін.

Після пленарного засідання учасники науково-практичної конференції відвідали майстер-класи з української мови та літератури, англійської мови, математики та інформатики англійською мовою. Майстер-клас «Оволодіння основами ділової англійської мови в процесі особистісного професійного зростання та формування критеріїв ділових якостей», провела С. В. Гордієнко, учитель англійської мови. Учителі математики Е. О. Чорна і Т. М. Донченко провели Майстер-клас «Диференційований підхід до учнів профільних класів у процесі викладання математики – один зі шляхів розвитку творчої особистості старшокласників». Майстер-клас «Формування системи правописної грамотності як засобу вдосконалення мовознавчої компетентності старшокласників» підготувала і провела учитель-методист української мови та літератури І. І. Бондаренко. Учитель інформатики та англійської мови Н. О. Царьова провела майстер-клас «Оволодіння основами складання алгоритмів англійською мовою для розв’язування задач розгалуженої структури в процесі формування логічного мислення учнів».

Під час роботи круглого столу науковці і педагоги оговорили низку питань, пов’язаних з модернізацію освіти в країні, дійшовши певних висновків. Зокрема, має бути концептуально визначено сутність профільного рівня навчання предметів, слід переглянути Базовий навчальний план старшої школи на предмет розподілу навчальних годин інваріантного складника між освітніми галузями, необхідно усунути навчальне навантаження учнів тощо.

          

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 807 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Жов-28

22 жовтня 2015 року на базі гімназії міжнародних відносин №323 з поглибленим вивченням англійської мови м. Києва відбулася науково-практична конференція «Формування змісту профільного навчання як стратегічний напрям модернізації освіти в Україні».

На адресу учасників заходу надійшло привітання від доктора педагогічних наук, професора, директора Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України О. М. Топузова.

Під час науково-практичної конференції порушувалися актуальні проблеми модернізації змісту профільного навчання, зокрема: формування стійкого інтересу учнів до знань в умовах профільного навчання, педагогічні засоби впровадження варіативного компонента змісту освіти у старшій школі,  психолого-педагогічний супровід допрофільної підго­товки та профільного навчання та ін. Також було розглянуто історико-дидактичний аспект світоглядного потенціалу предметів гуманітарного циклу в контексті організації профільного навчання, аксіологічний підхід як визначальний чинник у навчанні старшокласників української мови та літератури тощо.

Доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник, завідувач відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України Г. О. Васьківська виголосила слова вдячності докторам і кандидатам педагогічних наук, учителям-практикам, управлінцям й аспірантам з м. Києва і області, Дніпропетровщини, Запоріжжя, Львівщини, Миколаївщини, Одещини, Полтавщини, Сумщини, Хмельниччини, Черкащини і Криму, котрі долучилися до розв’язання проблемних питань щодо формування змісту профільного навчання.

Щирі слова вдячності пролунали також на адресу адміністрацій і педагогічних колективів загальноосвітніх навчальних закладів, на базі яких науковці відділу дидактики здійснюють апробацію результатів свої наукових пошуків й упровадження їх у навчально-виховний процес: гімназія міжнародних відносин №323 з поглибленим вивченням англійської мови і гімназія №290 м. Києва, Київська гімназія східних мов №1, Пісківська гуманітарна гімназія Бородянського району Київської області, Авторська М. П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа-комплекс І–ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області та ін.

Після пленарного засідання учасники науково-практичної конференції відвідали майстер-класи з української мови та літератури, англійської мови, математики та інформатики англійською мовою. Майстер-клас «Оволодіння основами ділової англійської мови в процесі особистісного професійного зростання та формування критеріїв ділових якостей», провела С. В. Гордієнко, учитель англійської мови. Учителі математики Е. О. Чорна і Т. М. Донченко провели Майстер-клас «Диференційований підхід до учнів профільних класів у процесі викладання математики – один зі шляхів розвитку творчої особистості старшокласників». Майстер-клас «Формування системи правописної грамотності як засобу вдосконалення мовознавчої компетентності старшокласників» підготувала і провела учитель-методист української мови та літератури І. І. Бондаренко. Учитель інформатики та англійської мови Н. О. Царьова провела майстер-клас «Оволодіння основами складання алгоритмів англійською мовою для розв’язування задач розгалуженої структури в процесі формування логічного мислення учнів».

Під час роботи круглого столу науковці і педагоги оговорили низку питань, пов’язаних з модернізацію освіти в країні, дійшовши певних висновків. Зокрема, має бути концептуально визначено сутність профільного рівня навчання предметів, слід переглянути Базовий навчальний план старшої школи на предмет розподілу навчальних годин інваріантного складника між освітніми галузями, необхідно усунути навчальне навантаження учнів тощо.

 $IMAGE2$ $IMAGE3$ $IMAGE4$ $IMAGE5$ $IMAGE6$ $IMAGE7$ $IMAGE8$ $IMAGE9$ $IMAGE10$

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 714 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Жов-28

Вийшла друком колективна монографія «Фундаменталізація змісту освіти у старшій школі: теорія і практика». Автори – наукові співробітники відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України. Монографію присвячено актуальним питанням фундаменталізації змісту освіти в старшій школі, що є важливою і складною проблемою профільного навчання. Зміст монографії, побудований з урахуванням сучасних здобутків з теорії навчання, послідовно висвітлює результати наукових пошуків співробітників відділу дидактики. У роботі розкрито особливості конструювання змісту шкільної освіти у педагогічній теорії, схарактеризовано соціально-педагогічні чинники, проаналізовано систему знань як когнітивну домінанту, а також визначено гносеологічну цінність навчальних предметів у контексті фундаменталізації змісту освіти старшої школи і висвітлено шляхи оптимізації навчального змісту предметів гуманітарного циклу, що сприятиме духовному становленню молоді на сучасному етапі розвитку українського суспільства. 

Бібліографічний опис: Фундаменталізація змісту освіти у старшій школі: теорія і практика : кол. монограф. / [авт. кол.: Г. О. Васьківська, В. І. Кизенко, С. Е. Трубачева, С. П. Бондар, Л. А. Липова, О. В. Барановська, С. В. Косянчук, Н. В. Захарчук] ; за наук. ред. д-ра пед. наук Г. О. Васьківської. – К. : Пед. думка, 2015. – 288 с.: іл. – Бібліограф.: 310 назв. – С. 250–271.

Детальніша інформація –

http://didactics.ucoz.ua/load/materiali/http_didactics_ucoz_ua_load_materiali_1/fundamentalizacija_zmistu_osviti_u_starshij_shkoli_teorija_i_praktika/1-1-0-826

 

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 783 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Вер-03

До Дня науки в Україні – свято «Гордість та надія гімназії»

З нагоди Дня науки в Україні 15 квітня 2015 року в гімназії міжнародних відносин №323 з поглибленим вивченням англійської мови м. Києва відбулося свято «Гордість та надія гімназії».

Учителі і батьки, представники наукових установ і громадських організацій привітали гімназистів-переможців всеукраїнських, міських, районних олімпіад, конкурсу наукових робіт МАН, інших конкурсів і змагань. Цьогоріч серед переможців – 55 учнів і сім команд гімназії №323.

За результатами ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів серед загальноосвітніх навчальних закладів Дарницького району столиці гімназія №323 посіла п’яте місце, а за результатами ІІІ етапу - шосте. Найбільшу кількість призових місць здобули учні: Анастасія Чубук (11-А клас), Олександр Явтушенко (11-А клас), Ірина Гермаківська (10-А клас), Євген Красніков (11-А клас), Андрій Мельник (9-Б), Катерина Голуб (9-Б), Злата Семченко (9- Б), Наталія Сорока (11-Б), Антон Астахов (11-А клас), Вікторія Верховецька (9-Б), Анастасія Колодій (11-В клас), Ярослав Смовж (6-Б).

На святі вшанували також команди учнів, які посіли призові місця у районних та міських змаганнях, а саме: команду КВК «Антивірус» за І місце у районному конкурсі шкільних команд КВК «Юні інспектори дорожнього руху»; переможців районного творчого конкурсу з російської мови «Подорож кленового листка по Україні» (Гурін Олександр, 6-В), міжнародного учнівського конкурсу юних істориків «Лелека» (Смовж Ярослав, 6-Б), Всеукраїнської олімпіади з філософії для школярів (Ву Олена, 10-Б, Коваленко Вікторія, 8-Б), Всеукраїнської українознавчої гри «Соняшник» (Вольська Ольга, Смовж Ярослав, Волкова Єлизавета – 6-Б, Братищенко Анастасія, Токарєва Руслана, Лаба Єлизавета – 6-А, Гриб Валерій, Єфімова Софія, Мельник Поліна, Денисов Нікіта, Литвиненко Тамара – 5-В), інтелектуальної гри «Інтелект-турнір – «Крила», а також танцювальний колектив «Ірис» та інших переможців та лауреатів.

Доброю традицією гімназійної родини стало вшанування найкращих педагогів у номінаціях «Педагогічна майстерність» (відзначено 13 учителів), «Запали вогонь» (відзначено 8 учителів), «Моє покликання – діти» (відзначено 12 учителів).

Від Інституту педагогіки НАПН України п’ятнадцятьом учителям і директорові гімназії Г.О. Васьківська, доктор педагогічних наук, завідувач відділу дидактики вручила грамоти – за багаторічну плідну науково-педагогічну співпрацю, за ефективне впровадження у практику навчального закладу результатів наукових досліджень.

   

Директор гімназії А.Г. Жукова, кандидат педагогічних наук, зазначила, що сучасний учитель – це людина, яка веде за собою, створює настрій, спонукає до дії, яка поруч з учнями і водночас попереду.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 860 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Тра-18

Особливості реалізації технологічного і компетентнісного підходів у освіті: філософський, філологічний, психологічний та педагогічний аспекти

 

На базі Інституту педагогічної освіти Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського 29-30 квітня 2015 року відбувся Всеукраїнський науково-практичний семінар (за міжнародною участю) на тему: «Особливості реалізації технологічного і компетентнісного підходів у освіті: філософський, філологічний, психологічний та педагогічний аспекти».

Співорганізатори заходу: Міністерство освіти і науки України, Національна академія педагогічних наук України, відділ дидактики Інституту педагогіки НАПН України, Інститут педагогічної освіти Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Інститут педагогіки, психології та мистецтв Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

На пленарному засіданні з доповіддю «Дидактичні умови впровадження рефлексійно-пізнавальної технології для забезпечення єдності інваріантної і варіативної складових змісту профільного навчання» виступила Г.О. Васьківська, доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник, завідувач відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України.

Програмою Всеукраїнського науково-практичного семінару передбачено проведення тренінгів, круглих столів, зустрічей з учителями і учнями загальноосвітніх навчальних закладів, з викладачами і студентами вищих навчальних закладів м. Миколаєва.

Завідувач відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України Г.О. Васьківська взяла участь у тренінгу на тему: «Особливості застосування технологій ситуаційного навчання», виступила на круглому столі за участю вчителів загальноосвітніх навчальних закладів м. Миколаєва, студентів Інституту педагогічної освіти Миколаївського національного університету.

Науково-практичну роботу заходу було організовано за двома блоками. 29 квітня учасники семінару дискутували з проблем технологічного і компетентнісного підходів в освіті, взяли участь у тренінгу «Організація навчально-пізнавальної діяльності студентів у процесі застосування технологій ситуаційного навчання» (тренер – І.І. Осадченко, доктор педагогічних наук. доцент, професор Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського). 30 квітня працювали тренінг-групи «Дидактичні вимоги до формулювання ситуаційних завдань», «Дидактичні вимоги до формування навчальних кейсів».

За результатами роботи семінару готується до друку збірник наукових праць.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 738 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Тра-06

Модернізація змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових

У рамках угоди про співпрацю 29 квітня 2015 року відділом дидактики Інституту педагогіки НАПН України на базі гімназії №290 м. Києва було проведено науково-практичний семінар на тему «Модернізація змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових». Серед організаторів заходу: Інститут післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка, Науково-методичний центр управління освіти Дарницької РДА в м. Києві.

Науковими співробітниками відділу дидактики було порушено низку проблем, що стосувалися: конструювання інваріантної і варіативної складових змісту профільного навчання на засадах людиноцентризму; особливостей варіативного компонента змісту освіти в старшій школі; метапредметного аспекту проектування змісту навчання в старшій школі; міжпредметної інтеграції у змісті профільного навчання як засобу забезпечення єдності його інваріантної і варіативної складових; психолого-педагогічних особливостей ціннісного самовизначення старшокласників в умовах профільного навчання.

Науковці інших установ зосередили увагу на: підготовці вчителів до роботи в умовах трансформацій освітнього простору; наступності й неперервності у формуванні змісту освіти в контексті її профілізації. Методисти та інші фахівці в галузі освіти закликали до дискусії з питань підвищення ефективності вивчення географії у старшій школі, модернізації процесу навчання математики у профільних класах старшої школи, удосконалення інваріантного змісту природознавства на підготовчому етапі допрофільної природничої підготовки учнів, перспективного розвитку профільного навчання в закладах освіти Дарницького району столиці у 2015/2016 н.р.

Вела науково-практичний семінар П.І. Замаскіна, директор гімназії №290 м. Києва. Основне питання, порушене Поліною Іванівною, стосувалося навчальної книги як основного чинника розвитку в учнів фундаментальних природничих знань.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 808 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Кві-30

Дидактика початкової школи: реалізація технологічного та компетентнісного підходів

10 квітня 2015 року науковці відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України взяли участь у Міжнародній онлайн-Інтернет-конференції «Дидактика початкової школи: реалізація технологічного та компетентнісного підходів», яка відбулася на базі Науково-дослідницької лабораторії дидактики початкової освіти Інституту педагогічної освіти Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського.

Науковими співробітниками відділу дидактики на обговорення було винесено такі питання: рефлексійно-пізнавальна технологію як чинник формування системи знань учнів, варіативна складова змісту освіти у контексті особистісно-орієнтованого навчання, підготовка майбутніх учителів до процесу формування в учнів ціннісно-смислових орієнтацій.

Захід проведено за сприяння Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського, науково-дослідницької лабораторії дидактики початкової освіти Навчально-наукового інституту педагогічної освіти (м. Миколаїв, Україна), Вищої школи професійної освіти імені Я.А. Коменського (Польща), факультету початкової освіти ФДБОУВПО «Поволзька державна соціально-гуманітарна академія» (Росія), Брестського державного університету БРДУ імені О.С. Пушкіна (Білорусь), УО «Гродненський державний університет імені Я. Купали» (Білорусь), Південно-Казахського гуманітарно-педагогічного інституту імені М. Сапарбаєва (Казахстан), Ташкентського державного педагогічного університету імені Нізамі (Узбекистан), а також відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 738 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Кві-15

Сучасні педагогічні технології забезпечення єдності інваріантної і варіативної складових змісту профільного навчання

17 квітня 2015 року в рамках XXVІІ Міжнародної спеціалізованої виставки «Освіта та кар’єра–2015» (Національний центр ділового та культурного співробітництва «Український Дім») відділ дидактики Інституту педагогіки НАПН України організував семінар для вчителів загальноосвітніх навчальних заклади, викладачів і студентів вищих навчальних закладів, аспірантів на тему «Сучасні педагогічні технології забезпечення єдності інваріантної і варіативної складових змісту профільного навчання».

Науковці відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України зосередили увагу учасників семінару на: дидактичних аспектах упровадження рефлексійно-пізнавальної технології з метою забезпечення єдності інваріантної і варіативної складових змісту профільного навчання; особливостях реалізації інтегративного підходу в профільній школі; організаційно-методичному компоненті формування ціннісних орієнтацій старшокласників в умовах профільного навчання; методі проектів як інноваційної технології реалізації змісту профільного навчання.

Обговорюючи актуальні питання сучасної освіти, зокрема педагогічні технології, вчителі-практики, викладачі та інші учасники заходу зосереджувалися на: особливостях моделювання інноваційного розвитку освітнього середовища загальноосвітнього навчального закладу; проблемах науково-методичного забезпечення реалізації змісту інваріантної і варіативної складових в умовах профільного навчання; інноваційній культурі суб’єктів педагогічних систем; реалізації цільових проектів гімназій засобами сучасних педагогічних технологій; ролі інноваційних технологій у процесі розвитку в учнів громадянських цінностей і сучасних технологіях формування діалогічних умінь старшокласників.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 749 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Кві-15

Інтегровано-бінарні уроки-проекти

Методичні рекомендації «Інтегровано-бінарні уроки-проекти» (авт.: вчитель світової літератури Світлана Миколаївна Рудакова, вчитель інформатики та інформаційних технологій Світлана Євгенівна Ковш, практичний психолог Неля Броніславівна Темрякович, навчально-виховний комплекс «Чаплинська школа-гімназія» Чаплинської районної ради Херсонської області) видрукувано у рамках науково-дослідної роботи відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України «Формування змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових» (2015–2017 рр.), яка є логічним продовженням досліджень, спрямованих на модернізацію змісту освіти старшої школи.

Рецензенти видання: Г.О. Васьківська, доктор педагогічних наук, завідувач відділу дидактики (Інститут педагогіки НАПН України), Л.М. Русалкіна, вчитель вищої категорії (Херсонський НВК «Загальноосвітня школа ІІ ступеня – ліцей журналістики, економіки та правознавства»), член Спілки журналістів України. 

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 1021 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Кві-15

Аксіологічні аспекти реалізації змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових

На базі Тетерівської гімназії Бородянського району Київської області 4 квітня 2015 року відділ дидактики Інституту педагогіки НАПН України провів круглий стіл на тему «Аксіологічні аспекти реалізації змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових». Щонайперше, обговорювалося коло питань, пов’язаних з формуванням ціннісного ставлення до знань, ціннісно-смислових орієнтацій учнів старшої школи.

Оскільки Комплексно-цільова програма розвитку Тетерівської гімназії на 2015–2020 роки спрямована на підготовку учнів до життя в інноваційному суспільстві, то, безумовно, формування в дитини сучасної системи цінностей дасть змогу випускникові максимально самореалізуватися, жити, діяти, приймати рішення, бути конкурентоспроможним у різних сферах діяльності. Творчий потенціал педагогічного колективу спрямовується, передусім, на реалізацію змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових.

Директор гімназії О.О. Клокун зауважив, що організація навчально-виховного процесу закладу базується на науково обґрунтованому виборі педагогічними працівниками програм, форм, методів і засобів навчання й виховання. Звісно, це потребує особливого стилю стосунків учителів та учнів, що вибудовується на принципах співпраці й толерантності.

Наразі, удосконалення навчально-виховного процесу неможливе без професійного психологічного супроводу.

Тож Комплексно-цільова програма розвитку Тетерівської гімназії на 2015–2020 роки передбачає отримати такі результати:

• поліпшення соціально-психологічного клімату в класних колективах;

• зменшення негативних тенденцій у сім’ях;

• сформованість в учнів соціальної компетентності, тобто усвідомлення власних ціннісних орієнтацій, вибір оптимістичних стратегій спілкування;

• компетентне ставлення до свого здоров’я, зокрема психічного;

• сформованість в учнів особистісної компетентності, тобто обізнаності у власних сильних і слабких сторонах, здатності до рефлексії, постійного самоаналізу, самоконтролю, розвитку індивідуальності;

• сформованість в учнів здатності ставити й досягати нові цілі, отримуючи прогре­сивні, соціально значущі творчі результати;

• допомога учням та їхнім батькам у захисті їхніх прав та інтересів;

• уміння учнів виходити з кризових ситуацій і захищати себе від усіх видів насильства;

• зниження рівня злочинності в молодіжному середовищі;

• індивідуальна робота з дітьми різних соціальних груп та їхніми батьками;

• виховання соціально активної особистості з високим рівнем духовності й моралі.

Науковий співробітник відділу дидактики С.В. Косянчук, зауважуючи, що ціннісно-смислові орієнтації старшокласника є системою цілей, пріоритетів, переконань, установок, які впливають на унормування стосунків з оточенням, встановлення взаємодії з суб’єктами і об’єктами дійсності, наголосив, що передусім особистісні, родинні і соціальні цінності детермінують розвиток особистості.

    

 

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 730 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Кві-06

Цільові проекти – основа розвитку навчального закладу

За сприяння відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України, відділу освіти Бородянської районної державної адміністрації, методичного кабінету відділу освіти Бородянської районної державної адміністрації вийшов друком методичний посібник «Цільові проекти – основа розвитку навчального закладу. З досвіду роботи Тетерівської гімназії». Упорядники: В.М. Кукілевська, О.О. Клокун, Л.В. Корякіна, Л.М. Малишева. Рецензенти: доктор педагогічних наук, завідувач відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України Г.О. Васьківська; начальник відділу освіти Бородянської районної державної адміністрації Київської області В.І. Кухар.

Особливість видання полягає у тому, що на його сторінках висвітлено напрацювання педагогічного колективу Тетерівської гімназії, розкрито значний досвід, накопичений за результатами участі в різних соціокультурних, громадських, наукових та освітніх проектах району, області, країни.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 718 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Бер-31

Методологічні підходи до формування змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових

На базі Тетерівської гімназії Бородянського району Київської області 26 березня 2015 року відділ дидактики Інституту педагогіки НАПН України провів науково-практичний семінар на тему «Методологічні підходи до формування змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових».

Мета заходу: окреслити і проаналізувати основні напрями співпраці відділу і гімназії як експериментального майданчика на 2015–2017 рр. у рамках фундаментального дослідження «Формування змісту профільного навчання в єдності його інваріантної і варіативної складових».

Учасники заходу обговорили питання створення організаційно-методичних, психолого-педагогічних, інформаційно-технологічних і здоров’язбережувальних умов реалізації особистісно зорієнтованого навчання та виховання дітей в умовах загальноосвітнього навчального закладу.

     

Виокремлено як основні такі завдання:

• реалізація науково-дослідницької та експериментальної роботи в навчальному закладі у рамках фундаментального дослідження «Формування змісту профільного навчання в єдності його інваріативної і варіативної складових» відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України;

• забезпечення оптимальних умов для ефективної організації цілеспрямованого конструктивного розвитку особистості;

• створення умов для успішного функціонування навчального закладу як соціально-педагогічної системи;

• формування в учнів ціннісно-смислових орієнтацій, розвиток творчих здібностей, здатностей до самоорганізації;

• підвищення рівня фізичного, психічного, морального, інтелектуального, духовного й творчого розвитку учнів;

• виховання фізичної, психічної та морально здорової особистості.

З доповіддю «Інваріантна і варіативна складові змісту профільного навчання: формування ціннісних орієнтацій старшокласників» виступив науковий співробітник відділу дидактики С.В. Косянчук.

Переглядів: 774 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Бер-30

Сучасні заклади освіти – 2015

Наукові співробітники відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України взяли участь у Шостій Міжнародній виставці  «Сучасні заклади освіти – 2015».

Організатори: Міністерство освіти і науки України, Національна академія педагогічних наук України, компанія «Виставковий Світ».

Захід відбувся 12–14 березня 2015 р. у Київському Палаці дітей та юнацтва.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 718 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Бер-16

Інноватика в сучасній освіті. 2015. Жовтень

Наукові співробітники лабораторії дидактики Інституту педагогіки НАПН України взяли участь у Шостому Міжнародному форумі-презентації «Інноватика в сучасній освіті».

Організатори: Міністерство освіти і науки України, Національна академія педагогічних наук України, компанія «Виставковий Світ».

Захід відбувся 21–23 жовтня 2014 р. у Київському Палаці дітей та юнацтва.

 

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 730 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Бер-16

У лютому 2015 року вийшов друком збірник наукових праць відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України «Дидактика: теорія і практика» (http://didactics.ucoz.ua/load/materiali/http_didactics_ucoz_ua_load_materiali_1/zbirnik_naukovikh_prac_didaktika_teorija_i_praktika_2015/1-1-0-723).

Видання присвячене актуальним питанням теорії і практики освіти і навчання. У збірнику представлено Концепцію фундаменталізації змісту освіти у старшій школі в умовах профільного навчання (http://didactics.ucoz.ua/load/materiali/http_didactics_ucoz_ua_load_materiali_1/koncepcija_fundamentalizaciji_zmistu_osviti_u_starshij_shkoli_v_umovakh_profilnogo_navchannja/1-1-0-724), розроблену науковими співробітниками відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України, подано також наукові розвідки і методичні розробки учителів-новаторів гімназії міжнародних відносин №323 з поглибленим вивченням англійської мови м. Києва.

Видання адресується науковцям, докторантам, аспірантам, викладачам, учителям, здобувачам, усім зацікавленим у розв’язанні нагальних проблем змісту освіти. 

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 700 | Додав: Didactics | Дата: 2015-Бер-02

Міжнародна конференція «Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю: вчимось толерантності» відбулася 25-26 вересня у м. Миколаєві (більше інформації: http://mdu.edu.ua/cats/view/301)

У рамках конференції наукові співробітники Інституту педагогіки НАПН  України  Г. О. Васьківська, Н. П. Дічек відвідали Миколаївський муніципальний колегіум імені В. Д. Чайки (директор – С. М. Січко, Народний учитель України). Мета візиту – ознайомлення з передовим педагогічним досвідом цієї «Школи майбутнього». 

Фотоальбом за адресою:

http://didactics.ucoz.ua/photo/vasil_sukhomlinskij_u_dialozi_z_suchasnistju_vchimos_tolerantnosti/10

    

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 833 | Додав: Didactics | Дата: 2014-Жов-01

14 травня 2014 року на базі гімназії №290 м. Києва лабораторія дидактики Інституту педагогіки НАПН України, Інститут післядипломної педагогічної освіти КУ імені Бориса Грінченка, Науково-методичний центр профільного навчання Управління освіти Дарницької РДА м. Києва, Науково-методичний центр управління освіти ДРДА провели науково-практичний семінар «Дидактичні умови фундаменталізації змісту освіти в старшій школі в умовах профільного навчання».

Докладніше:
http://didactics.ucoz.ua/load/zakhodi/seminari/didaktichni_umovi_fundamentalizaciji_zmistu_osviti_v_starshij_shkoli_v_umovakh_profilnogo_navchannja/70-1-0-536

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 828 | Додав: Didactics | Дата: 2014-Тра-20

12 травня 2014 року Інститут педагогіки Національної академії педагогічних наук України, Святошинська районна в м. Києві державна адміністрація, Управління освіти, Київська гімназія східних мов №1 – Асоційована школа ЮНЕСКО провели Десяту Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Україна – країни сходу в XXI столітті в діалозі мов, культур, педагогічних систем: ціннісні виміри особистості»

Докладніше:

http://didactics.ucoz.ua/load/zakhodi/konferenciji/ukrajina_krajini_skhodu_v_xxi_stolitti_v_dialozi_mov_kultur_pedagogichnikh_sistem_cinnisni_vimiri_osobistosti/63-1-0-535

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 820 | Додав: Didactics | Дата: 2014-Тра-20

24 жовтня 2013 року у рамках V Національної виставки-презентації «Інноватика в сучасній освіті» (ВЦ «КиївЕкспоПлаза», 22–24 жовтня 2013 року) відбувся семінар Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України. Тема: «Інноваційні технології у процесі фундаменталізації змісту освіти старшої школи».
Доповідачі: Васьківська Галина Олексіївна, канд. пед. наук, старш. наук. співроб., завідувач лабораторії дидактики Інституту педагогіки НАПНУкраїни; Кизенко Василь Іванович, канд. пед. наук, старш. наук. співроб., докторант Інституту педагогіки НАПН України; Косянчук Сергій Володимирович, наук. співроб. лабораторії дидактики, аспірант Інституту педагогіки НАПН України; Захарчук Наталія Василівна, канд. пед. наук, старш. наук. співроб. лабораторії дидактики Інституту педагогіки НАПН України; Савченко Михайло Пилипович, заступник директора з науково-методичної роботи гімназії східних мов № 1 м. Києва.
Питання, що обговорювалися: інноваційні технології у процесі формування системи знань в учнів старшої школи; інновації у формуванні варіативного компонента змісту шкільної освіти; інновації у процесі формування ціннісно-смислових орієнтацій старшокласників; екологічна складова фундаменталізації змісту освіти: інноваційний аспект; технології формування громадянських цінностей в учнів старшої школи.
Цільова аудиторія: керівники, педагогічні працівники ЗНЗ, шкільні психологи, соціальні педагоги, студенти.


Перехід на слайд-шоу:
http://didactics.ucoz.ua/photo/innovacijni_tekhnologiji_u_procesi_fundamentalizaciji_zmistu_osviti_starshoji_shkoli/8
Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 971 | Додав: Didactics | Дата: 2013-Жов-25

«Актуальні проблеми сучасної дидактики в контексті вимог інформаційного суспільства» – Всеукраїнська науково-практична конференція, 17-18 жовтня 2013 року, КиївРівне–Київ.
Організатори: Міністерство освіти і науки України Інститут педагогіки НАПН України, Рівненський державний гуманітарний університет, лабораторія дидактики Інституту педагогіки НАПН України.
ВІДКРИТТЯ КОНФЕРЕНЦІЇ. Руслан Михайлович Постоловський, ректор Рівненського державного гуманітарного університету, професор, Заслужений діяч науки і техніки.
ВІТАЛЬНЕ СЛОВО. Григорій Миколайович Таргонський, начальник управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації.
ВСТУПНЕ СЛОВО. Тамара Іллівна Поніманська, проректор з науки Рівненського державного гуманітарного університету, професор, завідувач кафедри педагогіки і психології (дошкільної та корекційної).
ПЛЕНАРНЕ ЗАСІДАННЯ:
«Забезпечення якості вищої освіти – важлива умова інноваційної о розвитку держави і суспільства». М. Б. Євтух, академік НАПН України, д-р пед. наук, професор, Заслужений працівник народної освіти України;
«Проблеми сучасної дидактики у площині системного підходу». І. В. Малафіїк, д-р пед. наук, професор, завідувач кафедри загальної і соціальної педагогіки та управління освітою Рівненського державного гуманітарного університету;
«Людиноцентризм – стратегічний напрям модернізації змісту освіти старшої школи». Г. О. Васьківська, канд. пед. наук, завідувач лабораторії дидактики Інституту педагогіки НАПН України, старший науковий співробітник;
«Здоров'язберігаючий аспект навчання як актуальна проблема сучасної дидактики». Л. В. Кондрашова, д-р пед. наук, професор кафедри педагогіки вищої школи і освітнього менеджменту Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького;
«Підручник для вищої школи як комплексна інформаційна модель підготовки майбутнього учителя: проблеми онтодидактики». В. О. Вихрущ, д-р пед. наук, професор кафедри педагогіки та ґендерної рівності Тернопільського національного університету імені Володимира Гнатюка;
«Модифікація оцінювання у новітньому форматі уроку». О. О. Біляковська, канд. пед. наук, доцент кафедри загальної та соціальної педагогіки Львівського національного університету імені Івана Франка;
«Проблеми сучасної дидактики у світлі акмеологічних підходів». С. С. Пальчевський, д-р пед. наук, професор кафедри загальної і соціальної педагогіки та управління освітою Рівненського державного гуманітарного університету, дійсний член Української академії акмеологічних наук.
 
СЕКЦІЯ I. «Освіта сучасного суспільства: парадигмальні зрушення». Керівники секції: Малафіїк Іван Васильович, завідувач кафедри загальної і соціальної педагогіки та управління освітою Рівненського державного гуманітарного університету, доктор педагогічних наук, професор; Оксенюк Оксана Володимирівна, доцент кафедри загальної і соціальної педагогіки та управління освітою Рівненського державного гуманітарного університету, кандидат педагогічних наук, доцент.
 
СЕКЦІЯ II. «Компетентнісний підхід у теорії і практиці навчання в умовах становлення суспільства знань». Керівники секції: Карпенчук Світлана Григорівна, професор кафедри теорії і методики виховання Рівненського державного гуманітарного університету, доктор педагогічних наук, професор; Шульжук Наталія Василівна, завідувач кафедри методики викладання і культури української мови Рівненського державного гуманітарного університету, кандидат філологічних наук, доцент.
 
СЕКЦІЯ III. «Тенденції розвитку уроку у світлі вимог інформаційного суспільства». Керівники секції: Петрук Людмила Петрівна, доцент кафедри Рівненського державного гуманітарного університету, кандидат педагогічних наук, доцент; Мандрик Неля Василівна, доцент кафедри методики викладання і культури української мови Рівненського державного гуманітарного університету, кандидат філологічних наук, доцент.
 
СЕКЦІЯ IV. «Процеси інтеграції та диференціації в теорії і практиці сучасного навчання». Керівники секції: Пальчевський Степан Сергійович, професор кафедри загальної і соціальної педагогіки та управління освітою Рівненського державного гуманітарного університету, доктор педагогічних наук, професор; Кизенко Василь Іванович, докторант Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник.
 
СЕКЦІЯ V. «Інноваційні аспекти змісту навчання: від особистісно орієнтованого до особистісно розвивального навчання». Керівники секції: Безкоровайна Ольга Володимирівна, завідувач кафедри методики викладання іноземних мов Рівненського державного гуманітарного університету, доктор педагогічних наук, професор; Нечипорук Любов Іванівна, доцент кафедри загальної і соціальної педагогіки та управління освітою Рівненського державного гуманітарного університету, кандидат педагогічних наук, доцент.

Категорія: DIDACTICS | Переглядів: 1558 | Додав: Didactics | Дата: 2013-Жов-18

1-50 51-100 101-122
[ Добавить новость ]
Статистика сайту

Онлайн усього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук по сайту

Каталог сайтів Link.Sainw.Cn

Український каталог сайтів

Каталог сайтів




Лабораторія навчання української мови Інституту педагогіки НАПН України


Лабораторія літературної освіти Інституту педагогіки НАПН України


Лабораторія навчання російської мови та мов інших етнічних меншин Інституту педагогіки НАПН України


Лабораторія навчання іноземних мов Інституту педагогіки НАПН України


Матеріали від педагогів-практиків


Матеріали з архіву

Журнал «Українська мова і література в школі»

Журнал «Українська література в загальноосвітній школі»
Повний доступ

DIDACTICS 2012 © 2024 DIDACTICS