Субота, 2024-Кві-20, 14.10.41
Didactics.ua | RSS
 
Головна Наукова інформаціяРеєстраціяВхід
РОЗДІЛИ
Категорії розділу
Матеріали з архіву [60]
Різні матеріали
Від педагогів-практиків [4]
Статті, повідомлення, інші матеріали
Лабораторія навчання української мови Інституту педагогіки [21]
Від колег-науковців
«Українська мова і література в школі» [191]
Журнал
Лабораторія літературної освіти Інституту педагогіки [8]
Від колег-науковців
«Українська література в загальноосвітній школі» [145]
Журнал
«Українська література в загальноосвітній школі». Архів. [164]
Архів, у якому містяться деякі статті з журналу.
Лабораторія навчання російської мови та мов інших етнічних меншин Інституту педагогіки [6]
Від колег-науковців
Лабораторія навчання іноземних мов Інституту педагогіки [11]
Від колег-науковців
Журнал «Українська мова і література в школі»

Журнал «Українська література в загальноосвітній школі»
Наше опитування




Головна » Файли » НАУКА і ПРАКТИКА » «Українська література в загальноосвітній школі». Архів.

Новиков А. «Театр абсурду» Олексія Чугуя
2014-Січ-10, 05.11.27
Новиков А. «Театр абсурду» Олексія Чугуя [Текст] / А. Новиков // Українська література в загальноосвітній школі. – 2013. – №12. – 48 с. – С. 11–13.
 
У статті розглядається п'єса-дилогія Олексія Чугуя «Червоний смерч», присвячена трагічним подіям в Україні під час встановлення радянської влади і колективізації, наголошується на тому, що твір багато в чому є енциклопедією українського життя періоду двох великих голодоморів – на початку 20-х і 30-х років минулого століття.
Ключові слова: театр абсурду, більшовицька влада, продовольчий загін, куркуль, голод.
 
В статье рассматривается пьеса-дилогия Алексея Чугуя «Красный смерч», посвященная трагическим событиям в Украине во время установления советской власти и коллективизации, акцентируется внимание на том, что произведение во многом является энциклопедией украинской жизни периода двух больших голодоморов – в начале 20-х и 30-х годов прошлого века.
Ключевые слова: театр абсурда, большевистская власть, продовольственный отряд, кулак, голод.

The article is examined the play-dilogiya of Oleksij Chuguy «Red tornado», sacred to the tragic events in Ukraine during establishment of soviet power and collectivization, is marked on that work in a great deal is the encyclopaedia of Ukrainian life of period of two large golodomors at the beginning of 20th and 30th of the last century.
Keywords: theater of absurdity, the power of bolshevists, food detachment, kulak, hunger.

Цитата, с. 11. Виповнилося 80 років з початку трагічних подій в Україні, що увійшли в національну історію під назвою Голодомор. Зважаючи на те, що в радянську добу про це не можна було навіть згадувати, кілька наступних поколінь мали вельми смутне уявлення про справжні масштаби цієї великої біди. Перший художній твір на цю тему з'явився, щоправда, ще під час Другої світової війни. Мається на увазі п'єса Сергія Кокота-Ледянського «Тисяча дев'ятсот тридцять третій рік», яка вперше була опублікована 1943 року в «Українському віснику», що з 1936 по 1945 рік видавався українською еміграцією в Берліні. Однак ні п'єса С. Кокота-Ледянського, ні більш відома повість Василя Барки «Жовтий князь», надрукована 1963 року в Сполучених Штатах Америки, до проголошення незалежної Української держави надбанням широкого загалу в нашій країні з відомих причин не стали.
За останні два десятиліття з'явилось чимало і поетичних, і прозових творів (не кажучи вже про документалістику), в яких талановито і, головне, правдиво віддзеркалились ці жахливі сторінки нашого буття, чого, на жаль, не скажеш про драматургію.
Одним із небагатьох високохудожніх витворів на ниві цього дещо занедбаного роду вітчизняної літератури є п'єса-дилогія харківського драматурга Олексія Чугуя «Червоний смерч» (2001). У плані жанру автор схарактеризував її як трагікомедію. І з цим не можна не погодитись. Трагічне тут органічно поєднується з комічним (чого вартий у цьому сенсі вже хоча б образ Леніна). Водночас, якщо подивитись на згаданий твір з точки зору літературного напряму, то тут можна віднайти чимало ознак, характерних для «театру абсурду», оскільки більшість вчинків персонажів із числа представників більшовицької влади навряд чи продиктована здоровим глуздом. Вже сама злочинна ідея Леніна (потім продовжив її втілювати в життя Сталін разом зі своїми підручними) влаштувати на теренах України штучний голод, спрямований на знищення мільйонів селян, жодним чином не корелюється з християнською заповіддю не вбий. З точки зору нормальної, психічно здорової людини, це повний абсурд. Теж саме можна сказати і про дії місцевих більшовицьких князьків на чолі з головою сільради Рябозадовим у селі Великі Сорочинці, котрі, виконуючи розпорядження кремлівських керманичів, відбирають у своїх односельців останнє, у тому числі й те, що не має жодного стосунку до так званої продовольчої програми – коштовні речі, одяг та все, що впаде в око.

Література
1. Барка В. Поезія. Повість «Жовтий князь» / Василь Барка. – К.: Наук. думка, 2008. – 304 с.
2. Матіос М. Солодка Даруся / Марія Василівна Матіос: Видання сьоме. – Львів: Ла «Піраміда», 2011. – 188 с.
3. Чугуй О. Червоний смерч: (П'єса-дилогія: І. Бенкет голодних. II. Весілля людоїдів). – Харків: Обласне об'єднання Всеукраїнського Товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка. – 2000. – 68 с.
Категорія: «Українська література в загальноосвітній школі». Архів. | Додав: Didactics
Переглядів: 1021 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Статистика сайту

Онлайн усього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук по сайту

Каталог сайтів Link.Sainw.Cn

Український каталог сайтів

Каталог сайтів




Лабораторія навчання української мови Інституту педагогіки НАПН України


Лабораторія літературної освіти Інституту педагогіки НАПН України


Лабораторія навчання російської мови та мов інших етнічних меншин Інституту педагогіки НАПН України


Лабораторія навчання іноземних мов Інституту педагогіки НАПН України


Матеріали від педагогів-практиків


Матеріали з архіву

Журнал «Українська мова і література в школі»

Журнал «Українська література в загальноосвітній школі»
Повний доступ

DIDACTICS 2012 © 2024 DIDACTICS