Четвер, 2024-Кві-25, 08.33.46
Didactics.ua | RSS
 
Головна Наукова інформаціяРеєстраціяВхід
РОЗДІЛИ
Категорії розділу
Матеріали з архіву [60]
Різні матеріали
Від педагогів-практиків [4]
Статті, повідомлення, інші матеріали
Лабораторія навчання української мови Інституту педагогіки [21]
Від колег-науковців
«Українська мова і література в школі» [191]
Журнал
Лабораторія літературної освіти Інституту педагогіки [8]
Від колег-науковців
«Українська література в загальноосвітній школі» [145]
Журнал
«Українська література в загальноосвітній школі». Архів. [164]
Архів, у якому містяться деякі статті з журналу.
Лабораторія навчання російської мови та мов інших етнічних меншин Інституту педагогіки [6]
Від колег-науковців
Лабораторія навчання іноземних мов Інституту педагогіки [11]
Від колег-науковців
Журнал «Українська мова і література в школі»

Журнал «Українська література в загальноосвітній школі»
Наше опитування




Головна » Файли » НАУКА і ПРАКТИКА » «Українська література в загальноосвітній школі». Архів.

Кравченко В. «Шевченко в Казахстані не термін відбував. Це була місія…» (Матеріали до вивчення періоду заслання Т. Шевченка)
2014-Лип-22, 14.10.13

Кравченко В. «Шевченко в Казахстані не термін відбував. Це була місія…» (Матеріали до вивчення періоду заслання Т. Шевченка) …4–6.

Для покликання: Кравченко В. «Шевченко в Казахстані не термін відбував. Це була місія…» (Матеріали до вивчення періоду заслання Т. Шевченка) [Текст] / В. Кравченко // Українська література в загальноосвітній школі. – 2014. – №5. – 48 с. – С. 4–6.

 

У статті зроблено критичний огляд літературознавчих матеріалів від часів незалежної України про перебування Т. Шевченка на засланні.

Ключові слова: заслання, літературознавці, українсько-казахські зв’язки, Т. Шевченко, художник, поет.

В статье сделано критическое обозрение литературоведческих материалов со времен независимой Украины о пребывании Т. Шевченко в ссылке.

Ключевые слова: ссылка, литературоведы, украино-казахские связи, Т. Шевченко, художник, поэт.

The article gives a critical review of literature materials from the time of independence of Ukraine Taras Shevchenko stay in exile. Keywords: reference, literature, Ukrainian-Kazakh relations, Shevchenko, artist and poet.

Цитата, с. 4. Період заслання Т. Шевченка (1847–1857) в українському літературному процесі називають «мертвим десятиліттям». Але М. Наєнко стверджував, що «для самого Шевченка воно мертвим не було. Як Ісус після розп’яття продовжив свою святу справу на небесах, так Шевченко – у в’язничо-солдатському задзеркаллі» [9, с. 290]. Літературознавець вважав прикметною медитацію у вірші «Не гріє сонце на чужині…», написаному у перший рік заслання в Орській фортеці: «Тойді повісили Христа, / Й тепер не втік би син Марії!». «Заслання стало смертю того початкового Т. Шевченка («солдатськеє нежитіє»), і йому важливо було, не дивлячись ні на що, сказати: я воскрес. Особливо показовий у цьому сенсі його малюнок сепією 1850 року «Розп’яття», коли на некласичному Т-видному хресті молода безборода людина відторгає учорашнє», -писав доктор історичних наук О. Кислий. І він не загубив себе в казахстанських степах, його муза, живлячись спогадами про рідну Україну, жила й гартувалась. Т. Шевченко познайомився з добрими й мужніми казахами, яким так само, як і українцям, жилось дуже важко. Але вони підтримували його, як могли, а він розділяв їхні болі та радощі.

Т. Шевченко не каявся, знаючи свій вирок, хоча й дуже карався (згадаймо його поезію «О думи мої…», 1847 р. ). Його не відпускала найсвятіша любов -поетична муза, інша назва – геніальність чи пасіонарність (від лат. passio – страждання, пристрасть). «Пасіонарність дається людині з космосу, звідти керує всіма її вчинками, штовхає до дії, до пошуку слави, і без неї немислимий будь-який прогрес. Ув’язнити її -не можна, що довів Шевченко своєю і «вільною», і «підневільною» творчістю» [9, с. 291].

Т. Шевченко вірив, що любов до України – найвища, богоугодна справа, і закликав молитися за Україну, будучи далеко від неї. О. Кислий констатував: «Давши одного разу клятву на вірність ідеалам свободи, Шевченко не міг від них відступити: «Хоч доведеться розп’ястись! А я таки мережать буду тихенько білії листи» («Лічу в неволі…», 1850). Здається, логічним було б виборювати свободу тільки свого народу, значно простіше й корисніше для власного гаманця – свободу лише для заможних земляків, як це прийнято навіть у сучасному нам традиційному суспільстві. Проте він розуміє, що це суперечило б високій істині. Покликання вимагає ревно ставитись до віри. Не можна вважати, що якийсь народ достойний свободи, а інший, менш «розвинений» – ні. Той, хто прийме такі висновки, вже не буде виразником Божої правди, незалежно від сану та титулу. Божа правда одна» [5, с. 9].

Варто згадати слова казахських українців А. Тарасенка та С. Мастєрова, які в повісті «Не щез у полиновому степу» зізнавалися, що в процесі роботи над книжкою прийшло розуміння, що «Шевченко в Казахстані не термін відбував. Це була місія…» [13, с. 556]. Цінність твору – і в точності фактів, і в тому, що «бачення Кобзаря з-за рубежу … інше, тому що кут зору не такий… Тут, на віддаленні, з невигубним почуттям ностальгії – більше за його щоденниками, листами та малюнками … відчувається вже не вплив поета на людину, а він сам» [13, с. 478]. Про правильність авторських думок свідчить епіграф, узятий до повісті: «Степ увесь з краю до краю обійшов, море Аральське вздовж та впоперек обплив…».

Цілком виваженим є твердження: «Це була місія, яку треба зрозуміти… у засланні Кобзаря на Каспій дві наших держави, Казахстан і Україна, схильні бачити лише свідчення історичної спільності доль двох підневільних народів… Поки нікому нема діла (крім, звичайно, обміну люб’язностями на міждержавних контактах) до «творчої сутності» Т. Шевченка в Казахстані, ніякої такої діяльності йому тут не приписується, навпаки, казахстанське заслання Кобзаря вважається десятиліттям його небуття. Хоча «втраченим часом», із цілком зрозумілих причин, вважав своє заслання і Т. Шевченко – до неї перед ним відкривались зовсім інші перспективи…» [12, с. 9], але пізніше він говорив про повноту своїх дій.

Література

1. Беисов Т. Т. Г. Шевченко в Казахстане. Очерк. Казахское государственное издательство художественной литературы. Алма-Ата, 1952. – 71 с.

2. Білецький П. Внесок Шевченка-художника до скарбниці… // Всесвіт. – 1997. – №3–4. –С. 127–131.

3. Дзюба І. Тарас Шевченко. Життя і творчість. – К. : Києво-Могилянська академія, 2008. – 720 с.

4. Історія української літератури. ХІХ століття: у 3-х кн. – Кн. 2: Навч. посібник/ За ред. М. Т. Яценка. – К.: Либідь, 1996. – 384 с.

5. Кислий О. Віра та духовність пророка. – Сімферополь: Доля, 2008. – 48 с.

6. Кралюк П. Тарас Шевченко та Казахстан // День. – 2008. – С. 18.

7. Лісовенко М. Казахстанська доля Кобзаря// Науковий світ. – 2010. – № 6. – С. 24–25; № 7. – С. 28–30; № 9. – С. 22–25.

8. Музеї України. – № 1 (31). – 2009. – С. 29.

9. Наєнко М. Художня література України. Від міфів до модерної реальності /М. Наєнко. – К.: Просвіта, 2008. – 1063 с.

10. Скиба М. Шевченко і Реріх // Жива вода. – 2001. – №3. – С. 2.

11. Смолка А. Т. Г. Шевченко. Хроніка життя і творчості. – К. : ТОВ «Віп прінт», 2010. – 415 с.

12. Тарасенко А. Диалог поэзий. – Костанай : Костанайский печатный двор, 2011. – 232 с.

13. Тарасенко А., Мастєров С. Не щез у полиновому степу // Тарасенко А. Вибрані твори: у 2-х т. – Т. 1: Повісті та оповідання. – Костанай: «Костанайский печатный двор», 2009. – С. 475–564.

Категорія: «Українська література в загальноосвітній школі». Архів. | Додав: Didactics
Переглядів: 950 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Статистика сайту

Онлайн усього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук по сайту

Каталог сайтів Link.Sainw.Cn

Український каталог сайтів

Каталог сайтів




Лабораторія навчання української мови Інституту педагогіки НАПН України


Лабораторія літературної освіти Інституту педагогіки НАПН України


Лабораторія навчання російської мови та мов інших етнічних меншин Інституту педагогіки НАПН України


Лабораторія навчання іноземних мов Інституту педагогіки НАПН України


Матеріали від педагогів-практиків


Матеріали з архіву

Журнал «Українська мова і література в школі»

Журнал «Українська література в загальноосвітній школі»
Повний доступ

DIDACTICS 2012 © 2024 DIDACTICS